W tym roku Słupsk dofinansuje 20 procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Jest to kontynuacja miejskiego programu na rzecz przeciwdziałania skutkom niepłodności. Do tej pory w wyniku realizacji tego programu urodziło się 14 słupszczan.
W tym roku na realizację programu samorząd słupski przeznaczył 100 tys. złotych. Kwota ta pozwoli sfinansować 20 procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Pary, które są zainteresowane skorzystaniem z programu muszą spełnić konkretne warunki. Szczegółowych informacji udziela wydział zdrowia i spraw społecznych słupskiego ratusza.
– Aby ubiegać się o taką pomoc, to przede wszystkim trzeba być mieszkańcem naszego miasta przynajmniej od roku – informuje Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Trzeba wykazać, że bezskutecznie próbowano wszystkich innych metod leczenia bezpłodności, a także rozliczać się w Urzędzie Skarbowym w Słupsku, zatem płacić podatek dochodowy od osób fizycznych na rzecz naszego miasta.
W ubiegłym roku z programu skorzystało 14 par.
– Możemy się cieszyć, że w ramach tego programu urodziło się czternaścioro dzieci, które były bardzo wyczekiwane – mówi Monika Rapacewicz. – Wiemy, że aktualnie jedna pani jest w ciąży i liczymy na szczęśliwe rozwiązanie.
Program na rzecz przeciwdziałania skutkom niepłodności poprzez dofinansowanie leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego potrwa do 2022 roku. (opr. rkh)