Władze Słupska zamierzają realizować pilotażowe programy mające poprawić estetykę przestrzeni miejskiej. Działania adresowane są do mieszkańców, a dotyczą między innymi segregacji śmieci.
Ogłoszone konkursy są odpowiedzią miasta na problemy zgłaszane przez mieszkańców w ramach rewitalizacji Słupska. To trzy zadania – dwa pilotażowe plus kontynuacja znanego już słupszczanom programu doświetlania podwórek i dziedzińców kamienic.
– Są dwa nowe konkursy pilotażowe – mówi Paweł Krzemień, kierownik biura rewitalizacji miasta UM w Słupsku. – Pierwszy stosunkowo niewielki, mający wymiar bardzo środowiskowy. Tytuł trochę jak z dyktanda: „Jeżyki, jerzyki”. Chodzi o to, aby nieco zbilansować matce naturze straty, które są spowodowane chociażby pracami modernizacyjnymi prowadzonymi w przestrzeni miejskiej. Chcemy w formie animacyjnych działań, zwłaszcza z dzieciakami, wykonywać choćby budki dla jerzyków, bardzo fajnych ptaków, które oczyszczają przestrzeń miasta z muszek, komarów, są niesamowicie skuteczne i często są odpowiedzią na postulaty, aby np. stosować opryski, co nie jest i dla nas ludzi zbyt korzystne. Przy okazji chcemy budować wśród najmłodszych świadomość ekologiczną.
Kolejny program dotyczyć będzie problemu, z którym notorycznie borykają się mieszkańcy i miasto. Chodzi o segregację śmieci i utrzymanie porządku w miejscach ich składowania.
– W całym Słupsku jest to problem, szczególnie mocno nasilony na obszarze rewitalizacji, gdzie z racji wielkości działek, wielkości podwórek, struktury władania cały czas są kłopoty z miejscami śmietnikowymi, pojawiają się konflikty sąsiedzkie związane z niewłaściwym stanem tych punktów – mówi Paweł Krzemień. – I tutaj wychodzimy problemowi naprzeciw. Organizacja pozarządowa – operator – będzie odbierał zgłoszenia od mieszkańców dotyczące chęci postawienia takiej wiaty w miejscach wskazanych, spełniających wszelkie warunki do jej posadowienia. Wiaty częściowo będą wykonywane rękoma samych słupszczan i zgodnie z ich postulatami obsadzane czy to jakąś roślinnością, czy też np. wykonywane z utwardzonym do nich dojściem. Pieniądze są dosyć spore, bo po 50 tysięcy w dwóch edycjach 2021 i 2022. Spodziewamy się dużego zainteresowania.
Wszystkie konkursy będą realizowane jako kolejna odsłona programu „Miasto bliskie”, prowadzonego w ramach projektu rewitalizacyjnego „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia”. (opr. jwb)