Po dyskusji radni zgodzili się na dołożenie kolejnych pieniędzy do budowy kolumbarium na Nowym Cmentarzu w Słupsku. Miasto w związku z większą ilością zgonów zakupi także nowy piec do krematorium.
Podczas lutowej sesji radni zajęli się uchwałą dotyczącą przeznaczenia dodatkowych środków na realizację zadania „budowa kolumbarium przy ul. Zachodniej i Rabina Maxa Josefa”. Podczas prac ziemnych związanych z budową kolumbarium odkryto znaczne ilości odpadów, gruzu i kamieni zalegających głęboko aż do gruntu rodzimego. Jak czytamy w uchwale grunty nienośne składały się z mieszaniny piasku, humusu, kamieni oraz piasków próchniczych. Oznacza to, że grunt nie nadawał się do posadowienia kolumbarium i należało go wymienić.. W związku z tym ZIM zwrócił się o dołożenie do inwestycji kolejnych 200 tysięcy złotych. Przeciwny takiemu zabiegowi był radny PiS Tadeusz Bobrowski, który stwierdził, że badanie gruntu powinno być wykonane jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Dodatkowo zauważył, że firma Krężel, która wygrała przetarg już raz postawiła miasto w takiej sytuacji. Chodzi o realizowaną rok temu przez przedsiębiorstwo przebudowę ulicy Chełmońskiego, kiedy to podczas robót uszkodzono kabel energetyczny. Wówczas miasto musiało dołożyć do remontu 100 tysięcy złotych.
Dyrektor ZIM-u wyjaśniał natomiast, że koszt samego zadania nie wzrasta o 200 tysięcy złotych, tylko 80. Pozostałe 120 tysięcy to przesunięcie niewykorzystanych środków na ten cel z zeszłego roku. Ponadto podkreślił, że nie można zinwentaryzować wszystkiego co znajduję się pod ziemią i przy tego typu pracach mogą pojawić się niespodzianki. Radny Tadeusz Bobrowski wnioskował, aby dofinansowanie zmniejszyć z 200 tysięcy złotych do 80, ale jego propozycja przepadła w głosowaniu.
W tej samej uchwale znalazł się także punkt o przekazaniu 120 tysięcy złotych na zakup dodatkowego pieca kremacyjnego do zwłok. Obecnie piec w domu pogrzebowym przy Zachodniej użytkowany jest od 10 lat i jest już wyeksploatowany. Codziennie może przeprowadzać 3 kremacje, natomiast zapotrzebowanie jest na 7. Ostatecznie za uchwałą zagłosowało 14 radnych. Jedna osoba była przeciwko, siedem wstrzymało się od głosu. (opr. jwb)