Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Pomorskiego w sprawie programu ochrony powietrza właściciele domków jednorodzinnych oraz budynków wielolokalowych będą musieli wypełnić specjalny formularz dotyczący źródła ogrzewania. Dzięki temu będzie można określić, ile kotłów w danej gminie wymaga wymiany.
Władze gmin województwa pomorskiego sprawdzą, czym palą w piecach mieszkańcy. Inwentaryzacja źródeł ciepła pozwoli określić ilość kotłów wymagających wymiany na źródła ekologiczne. Obowiązek ten wynika z uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego. W ten sposób lokalne władze chcą poprawić jakość powietrza na naszym terenie. W celu przygotowania odpowiedniego zestawienia mieszkańcy muszą wypełnić specjalne ankiety.
– W teren poszły już ankiety z prośbą o ich wypełnienie – informuje Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk. – Jest to obowiązek, bo uchwala sejmiku jest prawem miejscowym. Z ankiet będzie wynikało, ile mamy jeszcze tak zwanych kopciuchów, ile kotłów, które na dzisiaj spełniają normy, ile instalacji jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. Zbiorówkę tych informacji przekażemy marszałkowi województwa pomorskiego. Dla nas to też będzie bardzo ważne źródło informacji. Przy okazji zachęcamy naszych mieszkańców do korzystania z programów, które pomagają finansowo w zmianie sposobu ogrzewania mieszkań, likwidacji tych kopciuchów. Jest to program Czyste powietrze i gmina współpracuje z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Przyjmujemy wnioski, pomagamy wypełniać, jesteśmy takim pośrednikiem. Mamy też swój gminny program, dotyczący lokali znajdujących się w budynkach wielorodzinnych, bo zostały one niestety wyłączone z rządowego wsparcia. Dlatego od tego roku ruszył program, który dofinansowuje lokale w budynkach wielorodzinnych. W większości z nich są to indywidualne ogrzewania. Tylko w Jezierzycach i Redzikowie bloki są ogrzewane z kotłowni. Stąd prośba do naszych mieszkańców, żeby korzystali, bo czas szybko leci.
Wszystkie tzw. kopciuchy powinny zostać zlikwidowane do września 2024 roku. Natomiast piece i kotły o niższej klasie, czyli 3 i 4, powinny zostać zlikwidowane do września 2026 roku. Aktualnie samorządy z naszego powiatu docierają do mieszkańców ze stosowną ankietą.
– Mieliśmy w poprzednim tygodniu spotkanie z sołtysami i poprosiliśmy o roznoszenie tych ankiet – mówi wójt Barbara Dykier. – Jest to dobry moment, bo to rata podatku od nieruchomości, a sołtysi są inkasentami, mają kontakt z naszymi mieszkańcami. Ankiety są roznoszone, ale ci korzystający z komputera, elektroniki mogą ankietę wypełnić elektronicznie i przesłać do nas. Nie trzeba mieć kwalifikowanego podpisu. Wystarczy podpisać, zeskanować i elektronicznie przesłać.
Ankiety należy wypełnić do końca maja. Z kolei od 1 lipca identyczne deklaracje będą musieli wypełnić wszyscy mieszkańcy kraju w związku z przygotowywaniem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Władze gminy Słupsk i Kobylnica chcą także badać jakość powietrza z wykorzystaniem specjalnego drona. Realizację zadania rozpoczęła także gmina Ustka. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób inwentaryzacja źródeł ciepła będzie prowadzona w Słupsku. (opr. rkh)