K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Stary Rynek z dofinansowaniem

1

 Przyznane zostały kolejne środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pośród beneficjentów z regionu znalazł się także Słupsk, który na rewitalizację Starego Rynku otrzymał 4 miliony złotych.

Ośmiu jednostkom samorządu terytorialnego z regionu przyznane zostało dofinansowanie do planowanych przedsięwzięć w ramach kolejnego rozdania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pośród beneficjentów tego programu znalazło się także miasto Słupsk, które wnioskowało o wsparcie kompleksowej rewitalizacji kwartału Starego Rynku. Przyznane środki na ten cel wynoszą 4 miliony złotych.

Pragnę podzielić się z wysoką radą radosną wiadomością, bo przed chwilą otrzymaliśmy potwierdzoną wiadomość – wczoraj miałam nieoficjalną – że z Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymujemy 4 miliony złotych i możemy rozpoczynać rewitalizację Starego Rynku – mówi prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – Wnioskowaliśmy o 8 milionów, dostaliśmy 50 procent tego, o co wnioskowaliśmy, ale i tak bardzo się cieszymy. Teraz jedno zdanie do Tadeusza (radnego klubu PiS Tadeusza Bobrowskiego, przyp. red.): Tadeuszu, pijemy szampana. Bardzo dziękuję, cieszę się, bo to jest dobry prognostyk tego, że mamy wsparcie; musimy znaleźć środki własne, żebyśmy mogli do bulwarów mogli dołączyć rewitalizację Starego Miasta.

Wiele miast w Polsce zachowuje swoje dawne rynki jako centralne miejsca w przestrzeni publicznej. Rynek w Słupsku, pozbawiony po II wojnie światowej administracyjnych i społecznych funkcji, stracił swoje znaczenie. Nowe nadzieje związane z ożywieniem tego zdegradowanego kwartału przyniósł projekt rewitalizacji, którego autorami są architekci z Warszawy. Zgodnie z planami i zmianami ustalonymi w toku konsultacji społecznych Stary Rynek ma być miejscem przyjaznym mieszkańcom. Znikną z jego centrum miejsca parkingowe i asfaltowa pętla drogowa, pojawi się za to posadzka z kamienia ciętego, wzbogacona o elementy oświetleniowe i strugi wodne. W centralnym punkcie placu zainstalowana zostanie makieta przedwojennej zabudowy miasta. Ożywić to miejsce mają obrzeżne kawiarnie, zadaszone ogródki gastronomiczne, pawilony handlowe, a przede wszystkim liczne nasadzenia wielogatunkowej roślinności, w tym drzewa, które poza funkcją estetyczną stanowią „zieloną infrastrukturę” poprawiającą warunki życia w mieście. Obok posadzkowych punktów świetlnych Stary Rynek rozświetlać będą uliczne lampy. Kostkę brukową na ulicy Grodzkiej zastąpi nawierzchnia bitumiczna, a miejsca parkingowa zlokalizowane zostaną na tyłach dawnego kina Milenium i żłobka przy ulicy Łukasiewicza.

Wartość projektu oszacowana została na 11 milionów złotych, przyznane dofinansowanie wynosi około 35 procent kosztów inwestycji. Teraz przed ratuszem trudne zadanie znalezienia brakujących kwot ze źródeł własnych. (jwb, ryciny: bip.um.slupsk.pl)

DyskusjaJeden komentarz

  1. tyle razy od 1945 przemieniano rynek i co efektow do dzis nie ma jak i byl w 1945 roku..zadna koncepcja nie udana,,a teraz beton beton a wartosci rynek nadal nie ma rynku jak krakow poznan..miliony utopione ..bo ktos ma pomysl i na tym zarobil.ale nie mieszkancy grodu nad slupia..