K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Podniebne egzaminy

0

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Słupsku rozpoczął egzaminowanie na amatorską licencję pilota samolotowego. Po ponad roku starań i intensywnych szkoleń nowa usługa została uruchomiona, a jako pierwsza egzamin zdała kobieta. Dzięki uruchomieniu tej możliwości piloci amatorzy z Pomorza nie muszą jeździć na egzamin do Warszawy.

Do tej pory budynek WORD-u przy ulicy Mierosławskiego kojarzył się przede wszystkim z egzaminami na prawo jazdy różnych kategorii. Aktualnie w ośrodku można umówić się także na egzamin na amatorską licencję pilota. Jest to efekt intensywnych starań i szkoleń wielu pracowników.

Z ogromną radością chcę poinformować Państwa, że jako pierwszy WORD w Polsce w dniu dzisiejszym uruchomiliśmy egzaminy na pilotów samolotowych. Bardzo żmudne przygotowania trwały ponad rok. Mieliśmy kilka kontroli z Urzędu Lotnictwa Cywilnego i w końcu po wielkich bojach w marcu prezes ULC zatwierdził nasz WORD jako ten, który egzaminuje kandydatów na pilotów – mówi Piotr Tomaszewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku. – Co warto podkreślić, dostaliśmy akredytacje z przeprowadzania egzaminów z dziewięciu przedmiotów. Zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną można odbyć w naszym WORD-zie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie to, że jeden z naszych egzaminatorów, pan Ireneusz, jest czynnym lotnikiem, czynnym pilotem z odpowiednimi uprawnieniami i zaszczepił w nas tę swoją pasję. Stwierdziliśmy, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się licencja pilota.

Żeby egzaminy mogły się odbywać, WORD nawiązał współpracę z słupskim Aeroklubem. Nie obyło się bez wydatków. Zamiast wymiany floty samochodowej placówka zdecydowała się na zakup samolotu, a co za tym idzie, konieczne było odpowiednie przeszkolenie kilku diagnostów.

Nasza stacja diagnostyczna nie tylko przeprowadza okresowe badania techniczne pojazdów i serwis klimatyzacji – mówi Robert Owczarczyk, kierownik organizacji odpowiedzialnej za ciągłą zdatność do lotu CAMO. – Odpowiadamy również za to, aby nasze samoloty były w ciągłej gotowości i sprawności do lotów. Taka ciekawostka: olej i filtr oleju w silniku należy wymienić po 50 godzinach pracy.

Aby móc obsługiwać samoloty, diagności musieli przejść specjalne szkolenie i zdać egzaminy w Urzędzie Lotnictwa. Egzamin teoretyczny odbywa się w siedzibie WORD-u, natomiast część praktyczna na lotnisku w Krępie Słupskiej.

W tle za nami widać samolot egzaminacyjny, którym odbywać się będzie część praktyczna egzaminu na licencję pilota samolotowego. Z oczywistych względów egzamin nie mógł odbyć się na terenie WORD-u, dlatego jesteśmy na terenie lotniska Aeroklubu Słupskiego w Krępie Słupskiej, które znajduje się w odległości kilkunastu minut jazdy samochodem od naszego ośrodka – mówi dyrektor WORD-u.

Towarzyszyliśmy pani Darii podczas egzaminu. Cała procedura przebiegła bardzo sprawnie, a pani jako pierwsza uzyskała licencję w słupskim ośrodku. Dlaczego zdecydowała się usiąść za sterem?

Ponieważ w powietrzu przemieszczamy się szybciej, nie ma korków i sygnalizacji świetlnej. Poza tym pracuję na terenie całej Europy i taki lot do Berlina ze Słupska trwa około dwóch godzin – mówi Daria Nawrocka.

Nowa usługa to także oszczędność czasu dla samych zainteresowanych egzaminem. Do tej pory, aby uzyskać taką licencję, trzeba było jechać do Warszawy. Niestety samo szkolenie jest dość kosztowne i nie każdy może sobie na to pozwolić. Szczegółowy cennik znajduje się na stronie słupskiego aeroklubu, ale średnio kurs wraz z egzaminem to wydatek rzędu 30 tysięcy złotych. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.