Słupski magistrat przygotowuje się do wprowadzenia zmian w regulaminie budżetu obywatelskiego. Urzędnicy chcą między innymi zastąpić podział na kategorie związane z rodzajem zadania na podział tematyczny. Natomiast do realizacji miałyby przejść projekty, które otrzymają najwięcej głosów bez względu na kategorie. Aktualnie trwają konsultacje społeczne w tej sprawie.
Urząd Miejski w Słupsku ogłosił konsultacje społeczne w sprawie utworzenia nowego regulaminu budżetu obywatelskiego. Jedną z głównych proponowanych zmian ma być rezygnacja z podziału na zadania infrastrukturalne ogólnomiejskie, lokalne, dedykowane szkołom oraz społeczne. Władze chcą, aby nowe projekty zgłaszać w kategoriach tematycznych, czyli np. ekologia, sport, kultura. Czym podyktowana jest zmiana?
‒ Chcemy uwolnić budżet obywatelski – mówi wiceprezydent miasta Marta Makuch ‒ uwolnić od różnego rodzaju wytycznych, które były wcześniej, typu: dzielimy budżet na okręgi, każdy okręg ma limity na zadania inwestycyjne i zadania społeczne. Chcemy zrobić swego rodzaju eksperyment, aby te limity określić na bardzo wysokim poziomie. Wszystko po to, aby uwolnić pomysły, które do tej pory nie były możliwe do zrealizowania z budżetu obywatelskiego, bo np. limit 300 tysięcy na zadanie infrastrukturalne czy nawet większy – pół miliona, bo dorzucaliśmy, jeśli brakowało ‒ to było za mało do realizacji wymarzonych przez słupszczan i słupszczanki pomysłów. Chcemy zobaczyć, jak to zadziała. Rozumiemy, że jest takie ryzyko – i też o tym wiemy – że będzie wybrany np. jeden projekt. A z drugiej strony sami ze sobą dyskutujemy, że jeżeli miałby to być projekt, który dostanie bezwzględnie największą liczbę głosów i jest dla większości słupszczan, którzy biorą udział w głosowaniu, akceptowalny, to dlaczego np. nie wydać 3 milionów na jedną dużą inwestycję.
Po przeanalizowaniu propozycji składanych przez słupszczan okazuje się, że wiele zadań nie mogło być realizowanych z budżetu obywatelskiego z uwagi na limity kwotowe. Niemniej jednak władze miasta zastanawiają się, czy nie wprowadzić podziału na zadania infrastrukturalne i społeczne. Póki co o zmianach mogą wypowiedzieć się mieszkańcy, a ostateczną decyzję o formie budżetu obywatelskiego podejmą radni.
‒ Już w tym roku projekty zgłaszane do budżetu przyszłorocznego obowiązywałaby ta uchwała – mówi wiceprezydent miasta.
Konsultacje regulaminu trwają do końca maja. Swoje zdanie słupszczanie mogą przekazać za pośrednictwem platformy www.slupsk.konsultacjejst.pl. W przyszłym roku na swoje zadania mieszkańcy będą mogli przeznaczyć ponad 3 miliony złotych. (opr. jwb)