Pół miliona złotych mogą wydać mieszkańcy Ustki na realizację własnych pomysłów w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Projekty zadań można zgłaszać do 14 czerwca. W międzyczasie odbędą się specjalne warsztaty, podczas których urzędnicy podpowiedzą, jak przygotować wniosek.
Od poniedziałku ustczanie mogą składać projekty zadań, które zostaną zrealizowane w ramach szóstej edycji budżetu obywatelskiego. Do rozdysponowania jest pół miliona złotych, z czego 400 tysięcy na zadania inwestycyjne i 100 tysięcy złotych na zadania społeczne. Żeby zmienić coś w swojej rzeczywistości, wystarczy wpaść na pomysł i przelać go na papier. Natomiast o tym, jak poprawnie przygotować wniosek, będzie można się dowiedzieć na specjalnych warsztatach.
‒ Będziemy mieszkańcom pomagać w przygotowaniu wniosków, bo oczywiście wiąże się to z wypełnieniem formularza – rozumiemy, że może to być przeszkodą. Formularze są elektroniczne, dość proste, natomiast trzeba odpowiedzieć na kilka pytań, dlatego zapraszamy mieszkańców na spotkanie konsultacyjne, na którym będą mogli przegadać z nami swoje wnioski – mówi Eliza Mordal, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ustka. ‒ Pierwsze spotkanie 20 maja w czwartek odbędzie się jeszcze w formie zdalnej, drugie planujemy na początku czerwca i chcielibyśmy, aby miało ono już miejsce w urzędzie. W międzyczasie pod koniec maja odbędą się także warsztaty z przygotowania wniosków i tu serdecznie wszystkich zapraszamy. Planujemy zrobić je w trzech grupach, osobno dorośli, osobno młodzież, ale oczywiście wszystko zależeć będzie od liczby chętnych, my natomiast będziemy tak to układać, aby wszystkie osoby chętne mogły w warsztatach wziąć udział. Warsztaty są bezpłatne, można poszerzyć swoją wiedzę np. o budżecie, w jaki sposób się do tego przygotowywać i naprawdę bardzo zachęcamy, aby mieszkańcy z nich skorzystali.
Mieszkańcy mogą zgłaszać zadania inwestycyjne, czyli np. związane z przebudową lub naprawą chodników, czy też tworzeniem miejsc rekreacji. Jednym z zadań realizowanych w ramach budżetu partycypacyjnego jest budowa kortów tenisowych na terenie OSiR-u. Urzędnicy czekają także na propozycje projektów społecznych. W tym wypadku jeden projekt nie może kosztować więcej niż 50 tysięcy złotych.
‒ Mają szansę wygrać dwa takie projekty społeczne. Chodzi np. o koncerty, spotkania, wydarzenia. Przypomnę – mówi Eliza Mordal – że dwukrotnie w ostatnich latach wygrywał projekt Eko Spływ Rzeką Słupią, kajakowo-piesze przedsięwzięcie powiązane z działaniami ekologicznymi, wcześniej natomiast było to Święto Ulicy Marynarki Polskiej. Zapraszamy, liczymy na pomysły mieszkańców, a to jest właśnie czas, aby te pomysły zrealizować.
Propozycje projektów można zgłaszać do 14 czerwca. Natomiast głosowanie nad pomysłami zaplanowano w dniach 6-20 września. Co ważne, w wyborze projektów mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy, niezależnie od wieku. (opr. jwb)