W Sierakowie Słupskim, w gminie Kobylnica powstało lapidarium składające się z poniemieckich tablic nagrobnych. Znajduje się ono obok dawnego cmentarza ewangelickiego.
Władze gminy Kobylnica zdecydowały o budowie pierwszego w gminie lapidarium kilkanaście miesięcy temu. Jest ono złożone z poniemieckich tablic nagrobnych, które przez lata obrastały zielenią. Wiele z nich zalegało w ziemi. Lapidarium powstało w Sierakowie Słupskim.
Rewitalizacja terenu rozpoczęła się jesienią 2020 roku. Wybudowany został mur z cegły klinkierowej, w który wkomponowano odnalezione metalowe krzyże. Jest też podest, wzdłuż którego ustawiono pozostałości poniemieckich nagrobków oraz tablice informacyjne. Zadbano również o teren wokół lapidarium. Pojawiły się roślinność oraz ławki.
Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica ma nadzieję, że konstrukcja lapidarium będzie tak solidna jak pamięć o ludziach, którzy tu mieszkali. O ich codzienności, pracy, determinacji, poświęceniu, pasji, wierze i chęci stworzenia czegoś pięknego – swojego, wymarzonego miejsca do życia.
Przed wybuchem II wojny światowej w Sierakowie mieszkało 259 osób. We wsi znajdowało się 65 gospodarstw domowych i 44 rolnych o powierzchni od kilku do kilkudziesięciu hektarów. Po zakończeniu wojny zaczęły się deportacje niemieckich mieszkańców, a ich miejsce zaczęli zajmować przesiedleni polscy osadnicy.
Ostatecznie przedwojenna nekropolia zlikwidowana została w latach 70. XX wieku. (wk)