Minął miesiąc od uruchomienia systemu miejskiego roweru w Słupsku. Według pomysłodawców cieszy się on dużą popularnością. Odnotowano już ponad trzy tysiące wypożyczeń. Za skorzystanie z roweru możemy jednak zapłacić tylko za pomocą mało popularnego w Polsce konta PayPal.
System miejskiego roweru w Słupsku to 100 rowerów zlokalizowanych na 20 stacjach. W przetargu zwyciężyła szczecińska firma GeoVelo. Umowę opiewającą na 576.540 złotych brutto, obejmującą dostarczenie i obsługę jednośladów, podpisano na początku maja i już pod koniec miesiąca wielu słupszczan mogło skorzystać z rowerowych przejażdżek.
– Możemy powiedzieć, że te prawie 40 dni użytkowania roweru miejskiego przez naszych mieszkańców dobrze się nam podsumowuje. Najważniejsze, że mieszkańcy chętnie wypożyczają rowery – mówi Monika Rapacewicz, rzecznik Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Średnio jedno wypożyczenie to 69 minut jazdy. Łącznie wszystkie osoby wypożyczające rowery przez te – dokładnie 37 dni przejechały łącznie 3.200 kilometrów. To bardzo dużo, patrząc w porównaniu choćby na inne, podobne ludnościowo miasta, które czasami miały do dyspozycji na start więcej rowerów niż my. Przypomnijmy, że my mamy 100 rowerów, a w innych miejscowościach było ich np. 300 i tam mniej osób z nich korzystało. Dlatego cieszymy się, że mieszkańcy chętnie jeżdżą. Jest to spowodowane i dostępnością rowerów, rozlokowaniem stacji i terminem, w którym wystartowaliśmy, czyli w miesiącach letnich.
Przypomnijmy: skorzystać z roweru, należy pobrać i zainstalować aplikację mobilną GeoVelo, a następnie uruchomić ją na swoim smartfonie i przejść proces rejestracji konta. Wypożyczenie roweru na dobę kosztuje 9 złotych, a na pół godziny – 1,5 złotego. Można także wykupić abonament miesięczny w cenie 49 złotych, trzymiesięczny za 99 złotych lub roczny za 199 złotych. Abonament uprawnia do skorzystania z rowerów dwa razy dziennie do godziny. Ratusz liczy na to, że system cieszyć się będzie popularnością i przyciągnie coraz większe rzesze użytkowników.
– Mieszkańcy muszą się oczywiście przyzwyczaić do obecności rowerów w przestrzeni miejskiej. To nie jest nigdy tak, że jak stratujemy z jakimś pomysłem, teraz z rowerem, to od razu w pierwszym miesiącu, w dwóch czy nawet trzech miesiącach wszyscy będziemy nim jeździli. Wszyscy jako mieszkańcy musimy się przyzwyczaić do rowerów, do ich użytkowania, stosowania, opłacania i tej dyscypliny obywatelskiej, czyli pozostawiania rowerów na stacjach – mówi Monika Rapacewicz.
Tymczasem jednym z problemów związanych z użytkowaniem rowerów miejskich jest właśnie pozostawianie ich w przypadkowych miejscach, co jest niedozwolone i skutkuje naliczeniem kary umownej. Nie można też wypożyczyć kilku rowerów na jedno konto.
– Jesteśmy w kontakcie ze stacją GeoVelo, która jest operatorem tego systemu. Firma zgłasza nam, ze rzeczywiście są przypadki, ze mieszkańcy pozostawiają rowery nie tam, gdzie trzeba, ale nie jest to jakaś czynność nagminna, więc nie można powiedzieć, że mamy z tym duży problem – mówi Monika Rapacewicz.
Użytkownicy aplikacji mobilnej Geovelo sygnalizują też swoje zdziwienie możliwością dokonania płatności jedynie za pomocą konta PayPal. Nie powinno to jednak zniechęcać zwolenników jednośladów.
– Uważamy, że jest to bardzo sprawna, efektowna forma płatności, a przede wszystkim bezpieczna. Konstruując system roweru miejskiego wybraliśmy tę formę płatności i taka będzie obowiązywała przez dwa lata – mówi rzecznik ratusza. – Myślę, ze jako użytkownicy przyzwyczaimy się do niej i nie będzie to stanowiło większych przeszkód do użytkowania rowerów.
System miejskiego roweru w Słupsku będzie działał przez dwa letnie sezony, po sześć miesięcy w każdym z nich i zakończy się 31 października 2022 roku. (opr. jwb)