K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Filharmonia z dofinansowaniem

0

Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku otrzymała dofinansowanie z funduszów zewnętrznych na organizację dużych koncertów jesienią tego roku. Łączna suma środków wynosi ponad 100 tysięcy złotych.

Pozyskane fundusze zewnętrzne obejmują organizację trzech dużych wydarzeń muzycznych. Pierwsze z nich miało miejsce w maju. Filharmonia otrzymała wtedy 15 tysięcy złotych na projekt „Konstytucja 3 maja”.
– To była bardzo fajna inicjatywa, bo w koncercie brali udział partnerzy – przedszkole nr 15 – którzy razem z naszą słupska szkołą muzyczną śpiewali hymn przy akompaniamencie naszej orkiestry, do tego były także przedszkola nr 12 i 19, które wykonały kotyliony majowe w barwach polskich. Ten projekt za nami, nawet został już rozliczony, sprawozdanie zostało pięknie przyjęte, więc wywiązaliśmy się z umowy. Pochwalono filharmonię, że bardzo fajnie z nami się współpracuje, jeśli chodzi o Biuro „Niepodległej” – mówi Bogumiła Olejnik z Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku.

Drugim projektem dofinansowanym z ministerstwa będzie planowana na październik „Operetka w filharmonii”. Podczas trwającego dwa dni przeglądu słupskim melomanom zaprezentowane zostaną słynne operetki. Na ten cel filharmonia otrzymała 40 tysięcy złotych.

Będzie to taka niestandardowa impreza, ponieważ generalnie filharmonia nie ma zwyczaju grać operetek, do tego są przeznaczone specjalne teatry operowe, musicalowe. U nas tego nie ma, dlatego operetka będzie i będziemy mieć dwa dni: pierwszy z naszą orkiestrą – wystawienie „Księżniczki czardasza” w wersji półscenicznej, z bardzo dobrymi nazwiskami, jeżeli chodzi o wokalistów, solistów; tu nie do końca chcę wszystko zdradzać, zostawmy odrobinę niedopowiedzenia, żeby było na co poczekać. Natomiast drugi koncert to „Wesoła wdówka”. Będziemy mieć okazję i przyjemność posłuchać studentów z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, którzy specjalnie na tę okazję tę operetkę przygotują. I też przy udziale naszej orkiestry, już w wersji scenicznej nam ją przedstawią – mówi Bogumiła Olejnik.
Trzeci projekt, planowany na listopad, to „Muzyka polska XX wieku”. W czasie trzydniowego festiwalu usłyszeć będzie można muzykę wybitnych polskich kompozytorów, w tym koncert ku czci Krzysztofa Pendereckiego. Pozyskane fundusze wyniosły 50 tysięcy złotych.
– Ten koncert jest z muzyką i oprawą muzyczną, w tym tańcem, Janusza Stokłosy, natomiast trzeci koncert będzie z muzyką Mossa, Hertla i Czarnieckiego – mówi Bogumiła Olejnik. – Mamy tu bardzo duży przekrój muzyki polskiej w różnych klimatach, bo będzie tu i charakter narodowy, i jazzujący, i trochę mistyczny. Trzy dni festiwalu, w których każdy znajdzie coś dla siebie i zobaczy, że muzyka polska XX wieku wcale nie jest nam obca, nie jest straszna, nie jest to coś tak współczesnego, czego nie da się słuchać. Jest to miłe dla ucha, wprowadzające w przesympatyczny nastrój, odprężające, dlatego warto przyjść.
Czeka więc nas sporo emocji. Dodajmy, że organizacja koncertów możliwa jest dzięki dofinansowaniu zewnętrznemu w wysokości ponad 100 tysięcy złotych. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.