Powraca temat przebudowy Starego Rynku w Słupsku. Kontrowersje wzbudza jeden z etapów prowadzonej modernizacji placu, to jest wyłączenia z ruchu samochodowego ulic przylegających do Starego Rynku.
Jednym z najważniejszych celów prowadzonej w Słupsku rewitalizacji jest przebudowa Starego Rynku. W miniony czwartek na ten temat w klubo-księgarni Cepelin odbyła się kawiarenka obywatelska, organizowana przez Centrum Inicjatyw Obywatelskich.
– Pierwszy temat w klubokawiarni Cepelin to rewitalizacja Starego Rynku – informuje Ada Bartczak z Centrum Inicjatyw Obywatelskich. – Temat, który ostatnio był dość głośny, którym żyją słupszczanie. To było doskonale widać na spotkaniu. Przyszło bardzo dużo osób, bardzo dużo się wypowiadało. Spotkanie trwało trzy godziny i liczymy, że jeszcze powtórzymy je.
Zmiana organizacji ruchu, po której tylko ulica Grodzka pozwoli na nieograniczony ruch samochodowy, wywołała kontrowersje wśród niektórych okolicznych przedsiębiorców. Negatywne emocje wzbudził również fakt przeniesienia miejsc parkingowych. Już 18 czerwca do ratusza wpłynęła petycja w sprawie zaprzestania prac rewitalizujących.
– Część mieszkańcom bała się trochę o swoje miejsca parkingowe – relacjonuje spotkanie Ada Bartczak. – Przedsiębiorcy również mieli lekki lęk, że likwidacja miejsc, które obecnie znajdują się na Starym Rynku spowoduje zmniejszenie ilości klientów, ale podczas wczorajszej rozmowy ustalona została wspólna wersja zagospodarowania parkingu, który powstanie za kinem Milenium – teraz Biedronką – no i wszyscy mieszkańcy i przedsiębiorcy chcą teraz działać na rzecz tego, by ten rewitalizowany plac był przestrzenią do wspólnego spędzania czasu i żeby powstały ogródki działających tam restauracji, kawiarni i tym podobnych. Mamy nadzieję, że to wyjdzie. Myślę, że wszyscy mieszkańcy wyszli zadowoleni. Dowiedzieli się trochę więcej, jak ma wyglądać Stary Rynek. Mieszkańcy dostrzegli potrzebę rozmawiania o tym, co dzieje się w mieście. Planujemy we wrześniu kolejną kawiarenkę i gdyby ktoś miał pomysł, o czym rozmawiać to prosimy o kontakt mailowy na adres [email protected] Termin i miejsce wrześniowego spotkania będą podawane w mediach społecznościowych.
Prace na Starym Rynku wykonywane będą etapowo. Pierwszy obejmie budowę nowego parkingu za sklepem Biedronki. Podczas drugiej fazy przebudowana zostanie ulica Grodzka, a na sam koniec zmodernizowany zostanie sam plac. Koniec prac przewidywany jest na II kwartał 2023 roku. (opr. rkh)