Fundacja Indygo to organizacja aktywnie działająca na rzecz aktywizacji społecznej na Ziemi Słupskiej. Do końca 2022 roku tworzy projekty dotyczące poprawy estetyki oraz funkcjonalności podwórek znajdujących się na terenach rewitalizowanych.
Fundacja Indygo od 2018 roku prowadzi działalność na rzecz upiększania Słupska. Działacze i wolontariusze w ciągu ostatnich lat zorganizowali ponad 70 różnych wydarzeń, takich jak warsztaty, koncerty, spektakle teatralne i inscenizacje historyczne.
– W ramach tych programów robimy z mieszkańcami nasadzenia na ich podwórkach oraz małą architekturę – informuje Ada Bartczak z Fundacji Indygo. – W 2019 roku doszedł do tego renowacyjny oddział rewitalizacyjny, w którym naprawiamy to, co mieszkańcy już mają na tych podwórkach oraz oddział malunkowy, w którym na podwórkach lub bramach malujemy z mieszkańcami murale.
Do końca tego roku zakończą się wszystkie programy oddziałów rewitalizacyjnych, czyli kwiatowy, podwórkowy, renowacji oraz malarski. Natomiast do końca tygodnia można się zgłaszać do programu „Wykonuję, segreguję, dbam”, w ramach którego mieszkańcy razem z wolontariuszami budować będą wiaty śmietnikowe.
– Żeby przystąpić do tego programu, trzeba wejść na nasza stronę fundacjaindygo.org, w zakładkę Rewitalizacja i tam jest wniosek razem z regulaminem – mówi Ada Bartczak. – Mieszkańcy muszą mieć śmietniki na terenie własnym, czyli wykupionym od miasta. Może to być też dzierżawione, albo teren może należeć do spółdzielni. W przyszłym miesiącu zaczynamy jeszcze jeden program, na ten i przyszły rok, pod nazwą „Jerzyki, jerzyki”. Jest to zadanie dedykowane wolno bytującym w mieście zwierzętom oraz ptakom. Razem z mieszkańcami z terenu rewitalizacji chcemy tworzyć domki dla tych zwierząt, które się pojawiają w naszym mieście i dla ptaków takich właśnie jak jerzyki. Będziemy razem te domki wykonywać w Męskiej Szopie oraz montować je na terenie rewitalizacji. Jerzyki dziennie jedzą około dwóch tysięcy komarów, więc są przydatnymi ptakami w naszym mieście.
Inicjatorem tych zadań są władze Słupska. Celem tych programów jest budowa wspólnot mieszkańców, tak aby wykonali i realizowali projekty razem z sąsiadami. (opr. rkh)