Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na wystawę pt. „Na balu i z wizytą. Moda damska w XIX wieku”. Wystawę oglądać można do 30 września tego roku w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.
Wystawa „Na balu i z wizytą. Moda damska w XIX wieku” jest wyjątkową okazją do spojrzenia na wieczorową garderobę damską sprzed ponad wieku. Prezentowane eksponaty idealnie obrazują poszczególne typy odświętnej odzieży damskiej od lat 30. XIX wieku po pierwsze lata wieku XX. Wśród eksponatów znajdują się stroje wizytowe, ślubne oraz balowe, które należały niegdyś do eleganckich przedstawicielek mieszczaństwa i burżuazji.
– Na wystawie zebraliśmy stroje związane z balem i z wizytą – informuje Malwina Świtaj z Działu Edukacji i Promocji MPŚ w Słupsku. – Zarówno z przyjmowaniem, jak i odbywaniem wizyt, bo w XIX wieku była to znacząca różnica. Znajdziemy tu stroje zarówno z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, jak i dużą część wypożyczoną z prywatnego Muzeum Historii Ubiorów w Poznaniu, którego właścicielką jest pani Anna Moryto, która zajmuje się również rekonstrukcją strojów. Tutaj trzy takie stroje prezentujemy.
Wprowadzeniem do wystawy są eksponaty, pochodzące ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, prezentowane w pierwszej sali: suknie dzienne oraz dodatki do strojów, m.in. rajer czy długie, skórzane rękawiczki. W zestawieniu z dalszą częścią wystawy umożliwiają porównanie mody codziennej z odświętną, która jest zasadniczym tematem wystawy.
– Możemy poznać kunszt tworzenia tego typu strojów, ponieważ takiej sukni nie można było kupić w sklepie – mówi Joanna Rutkowska z Działu Edukacji i Promocji MPŚ w Słupsku. – Każda z nich jest unikatowa, ponieważ była robiona na zamówienie u krawcowej. Nie ma dwóch takich samych. Wyjątkiem są dwie suknie, które były szyte dla sióstr na jedną okazję i stąd ich wyjątkowość.
Prezentowana w trzech salach wystawa przybliża odbiorcom odświętną modę damską także jako ślad twórczości rzemieślników-artystów oraz zwraca uwagę na ubiór jako element sztuki użytkowej. Strój można także rozpatrywać jako świadectwo epoki wiążące się z dynamicznymi zmianami, jakie zachodziły na świecie w XIX wieku, zarówno tymi dotyczącymi polityki czy ideologii, jak i technologii oraz nauki.
– To wymagało niezwykłej precyzji i takiej artystycznej strony rzemieślników – podkreśla Malwina Świtaj. – Każda wykonana koronka czy ozdoba, jeżeli im się przyjrzymy z bliska to jest niezwykłe rękodzieło zaliczane do sztuki użytkowej.
Wystawa prezentuje 25 sukni, w tym suknie ślubne i żałobne, 2 pary butów, a także dodatki i akcesoria, m.in. tiarę ślubną z woskowanych kwiatów pomarańczy.
– Wystawa będzie czynna do końca września – dodaje Joanna Rutkowska. Natomiast muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli, ale we wtorki wystawy czasowe są nieczynne, więc na tę wystawę zapraszamy od środy do niedzieli w godzinach od 11 do 18.
Wystawie „Na balu i z wizytą. Moda damska w XIX wieku” towarzyszą też warsztaty tworzenia kwiatów z papieru. (opr. rkh)