Już niedługo strażnicy miejscy uzyskają prawo do kontroli i karania użytkowników elektrycznych hulajnóg – dotychczas mogli tylko apelować o rozwagę. Nowością jest także rozbudowa systemu miejskiego monitoringu.
Od 20 maja obowiązuje nowela prawa o ruchu drogowym, która sprawia, że już niebawem straż miejska i gminna w całym kraju otrzyma uprawnienia do ścigania wykroczeń popełnianych na e-hulajnogach, urządzeniach transportu osobistego, a także urządzeniach wspomagających ruch. Projekt rozporządzenia przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
– Czekamy z kolei na zmianę rozporządzeń odnośnie samego mandatowania – informuje Paweł Dyjas, komendant Straży Miejskiej w Słupsku. – Na ten moment strażnicy miejscy w Słupsku jeżeli będą mieli do czynienia z właścicielem elektrycznej hulajnogi przeprowadzą rozmowę z taką osobą, poinformują o nowych przepisach, natomiast nie nałożymy na ten moment żadnego mandatu.
Dopuszczalna prędkość, z jaką można poruszać się hulajnogą elektryczną to 20 km/h. Jej przekroczenie będzie skutkowało ukaraniem mandatem. W ocenie straży miejskiej, potencjalne zagrożenie wynikające z nieprawidłowego użytkowania e-hulajnóg w naszym mieście jest niewielkie.
– Na ten moment na terenie miasta Słupska nie przewidujemy jakichś zwiększonych problemów z racji tego, że w mieście jest jeszcze mało użytkowników tego środka transportu – podkreśla komendant Paweł Dyjas. – Myślę, że to będą sporadyczne sytuacje, w których strażnicy będą musieli reagować w stosunku do osób jeżdżących na hulajnogach.
Bezpieczeństwo mieszkańców ma natomiast poprawić się dzięki rozbudowie systemu miejskiego monitoringu. Słupsk wzbogaci się o około 100 nowych kamer. Pierwsze z nich powinny pojawić się w mieście do końca roku. Decyzja o ich lokalizacji jeszcze nie zapadła.
– Straż Miejska w Słupsku wzbogaciła się w zeszłym roku o 80 nowych punktów kamerowych – mówi Paweł Dyjas. – W tym roku przygotowujemy się do zwiększenia monitoringu. Trwają pracę nad usytuowaniem punktów kamerowych i mamy nadzieje, że niebawem wystartujemy z przetargiem i będziemy mogli myśleć o nowych lokalizacjach, które wpłyną realnie na bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Liczymy na to, że pierwsze kamery pojawią się jeszcze w tym roku. Chciałbym zamknąć tę inwestycję jeszcze w tym roku, ale nie wiem, czy nam się to uda, czy nam zima na to pozwoli, bo na pewno zahaczymy o miesiące zimowe. Na pewno nowe kamery zaczną się pojawiać jeszcze w tym roku.
Rejestracja monitoringu miejskiego odbywa się przez 24 godziny na dobę i jest przechowywana przez miesiąc.
– Monitoring działa od poniedziałku do czwartku między godzinami 6.30 a 22, z kolei w piątek działa od godz. 6.30 do godz. 3 w nocy w sobotę – informuje komendant Straży Miejskiej w Słupsku. – Również działa monitoring w nocy z soboty na niedzielę w godzinach 19 – 3. Oczywiście cały czas się nagrywa. Ja podaję tylko godziny, w których siedzą operatorzy i obserwują na bieżąco to, co się dzieje. Natomiast sam obraz nagrywa się w systemie 24-godzinnym siedem dni w tygodniu i my taki obraz przetrzymujemy na swoich dyskach przez 30 dni. Przez ten czas policja czy prokuratura maja możliwość zwrócenia się do nas o zabezpieczenie takiego nagrania i przekazania do dalszych czynności wyjaśniających.
Centrum obsługi monitoringu wizyjnego znajduje się w siedzibie Straży Miejskiej przy ulicy Jaracza 5 w Słupsku. (opr. rkh)