Trwają prace rozbiórkowe przy ulicy Długiej. Łącznie wyburzonych ma zostać 9 budynków mieszkalnych. W ich miejsce powstaną nowe bloki komunalne. Prace mają się zakończyć do 15 września, ale pojawiły się pewne komplikacje.
Wyburzenia na ulicy Długiej prowadzone są w ramach projektu pn. Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska. Dotychczas m.in. przebudowano ulicę na całej jej długości oraz wybudowano budynki STBS przeznaczone na cele komunalne. Teraz nadszedł czas na kolejny etap przebudowy.
– Rozstrzygnęliśmy przetarg nieograniczony na rozbiórkę tej substancji na ulicy Długiej – informuje Grzegorz Kubanek, dyrektor ds. technicznych PGM Słupsk. – Przypomnę, że jest to dziewięć adresów. Podpisaliśmy umowę na kwotę 763 tysiące złotych. Firma, która została wyłoniona w przetargu jest firmą profesjonalną specjalizująca się w tego typu pracach rozbiórkowych.
Generalny remont zaniedbanych kamienic byłby ekonomicznie nieopłacalny. W ich miejscu powstaną komfortowe budynki komunalne o kubaturze i wysokości, które reguluje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
– MPZP przewiduje tam budynki o najwyżej trzech kondygnacjach – mówi Grzegorz Kubanek, dyrektor ds. technicznych PGM Słupsk. – Stąd należy się tam spodziewać takiej zabudowy, jeżeli powstanie, do zabudowy, która powstała parę numerów wcześniej, czyli na końcu ulicy Długiej i budynek, który powstanie przy ulicy Płowieckiej. To będzie mniej więcej taka sama konstrukcji oraz wysokość.
Mieszkańcy Długiej nie mają zbyt dużo czasu na pożegnanie się z budynkami. Rozbiórki powinny zakończyć się w połowie września. Według PGM-u termin realizacji prac nie jest zagrożony. W tym kwartale miasta w kolejnych latach wyburzane będą następne zrujnowane budynki, których stan techniczny nie pozwala na ich bezpieczne użytkowanie.
– Rozbiórka jest zaplanowana zgodnie z umową do 15 września i przypomnę tutaj, że nie ma żadnych obaw co do przedłużenia tego terminu – zaznacza Grzegorz Kubanek. – Wyczyszczenie geodezyjne oraz podział geodezyjny tych terenów rozpocznie się zaraz po wyczyszczeniu terenu z budynków. Po rozbiórce. To już są wszystkie budynki przy ulicy Długiej, które zostały przeznaczone do rozbiórki. Następne w kolejności w tym kwartale będą budynki przy ulicy Ogrodowej, ale tutaj nie możemy jeszcze mówić o jakimkolwiek terminie, gdyż wykwaterowywanie mieszkańców jest w toku.
Jednak nie wszyscy mieszkańcy ulicy Długiej są zadowoleni z wyburzenia ich mieszkań i przesiedlenia do nowych lokali. Niektórzy – ci w podeszłym wieku – otrzymali nowe lokum na drugim, a nawet trzecim piętrze. Mieszkania zostały im przydzielone już dawno, ale ich remont rozpoczął się dopiero tydzień temu.
– No, ja mieszkanie dostałam około półtora roku temu, które podpisałam do remontu – podkreśla pani Anna, mieszkanka ulicy Długiej. – Miałam mieć poprawione warunki mieszkaniowe, ale jak na razie te warunki mieszkaniowe wyglądają na dużo gorsze. Tu, gdzie mieszkam mam ładne podwórko, mam kwiaty kolo domu, które hodujemy od prawie pięćdziesięciu lat. Dbamy o porządek, żeby było czyściutko, ładnie i teraz przechodzę do mieszkania, gdzie sześć metrów od okien kuchni są śmietniki, a od okien pokoju – tylko chodnik dzieli – jest parking. Jaka to jest poprawa warunków mieszkaniowych dla dwóch staruszek? Moja mam ma 97 lat. Już 98. jej od stycznia idzie.
Jeżeli miasto nie spełni oczekiwań niepełnosprawnej mieszkanki w podeszłym wieku, która zajmuje lokal na pierwszym piętrze, dotrzymanie terminu zakończenia wyburzeń może stać się niemożliwe. (opr. rkh)