Ustka przyciąga rzeszę turystów wodnych z Polski i zagranicy. Po słabym okresie pandemicznym jachty coraz liczniej zawijają do usteckiego portu.
Turyści nie tylko z Polski ale i z zagranicy wracają do portu w Ustce. Złagodzenie obostrzeń sanitarnych przełożyło się na wzrost liczby odwiedzających przystań.
– Na dzień dzisiejszy przyjęliśmy już 280 jednostek, około 50 jednostek więcej niż rok temu w tym samym czasie, więc to bardzo dobra informacja. Natomiast 3/4 tych jachtów, a nawet 80 procent, to jednostki polskie pływające po naszym wybrzeżu – żeglarze zwiedzają porty. O wiele mniej jest natomiast Duńczyków czy Szwedów – mówi Hubert Bierndgarski, bosman portu morskiego w Ustce. – Te kraje dwa lata temu często nas odwiedzały, natomiast teraz zaniechały trochę wizyt. Podobnie jest też z Niemcami, którzy badają teren. Myślę, że to wszystko wynika z pandemii, ze strachu przed tym, co dzieje się w Europie. Generalnie ruch jachtowy jest o wiele większy niż w zeszłym roku, i to jest dla nas dobra informacja.
Jakie obowiązują w porcie obostrzenia wynikające z sytuacji zagrożenia epidemicznego?
– Wszystko wynika z przepisów pandemicznych. Nasz kraj przygląda się żeglarzom z innych krajów. Jeżeli są to kraje europejskie, to nie ma problemu. Paszport covidowy ewentualnie aktualne badanie – szczególnie Duńczycy tego wymagają. Natomiast żeglarze spoza Unii Europejskiej, spoza Schengen bezwzględnie muszą mieć pełne badania albo wykazywać się dokumentami pandemicznymi, paszportem covidowym – mówi bosman portu. – Poza wszystkim każda osoba, która chce prowadzić jednostkę powyżej 7 metrów i powyżej 10 KM silnika, musi mieć uprawnienia morskie do jej prowadzenia. Alkohol nigdy nie sprzyja prowadzeniu samochodów czy jachtów. Mieliśmy parę dni temu sytuację, kiedy nietrzeźwi żeglarze wylądowali na plaży w Ustce, co na szczęście skończyło się dla nich bezpiecznie, jeśli chodzi o zdrowie i życie, natomiast dla samego jachtu mało dobrze, bo jest uszkodzony i nie wiadomo, czy wróci na wodę. Nigdy po alkoholu.
Z portu w Ustce korzystają także statki przewożące materiały budowlane. Zwiększa się liczba przybywających jednostek z piaskiem i kruszywem. Surowce będą wykorzystywane m.in. podczas przebudowy drogi krajowej ze Słupska do Ustki. (opr. jwb)