Światowy Tydzień Karmienia Piersią to coroczne wydarzenie, które odbywa się od 1 do 7 sierpnia w ponad 120 krajach. W akcję włącza się także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku, który propaguje jak najdłuższy okres karmienia naturalnego dzieci.
Trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią, adresowany do wszystkich mam karmiących. Celem tej inicjatywy jest propagowanie jak najdłuższego okresu odżywiania naturalnego.
– Korzyści karmienia piersią można by wymieniać w nieskończoność. To, jak wiele na ten temat wiemy przez ostatnie 20 lat, to totalna rewolucja. Wszystko w tej kwestii odmieniło się od czasu, kiedy to karmienie piersią było niepopularne, do tego momentu, w którym teraz jesteśmy, gdzie wiemy, ile to ma walorów, korzyści, jak bardzo poprawia zdrowie dzieci. Wiemy, że dziecko 10 razy rzadziej chodzi do pediatry w pierwszym roku, jeżeli mama karmi piersią. Ma lepszą odporność, lepiej pracuje mu przewód pokarmowy, lepiej dojrzewa mu ośrodkowy układ nerwowy, siatkówka oka, że dzieci te mają średnio 10 punktów IQ więcej niż rówieśnicy karmieni mlekiem modyfikowanym, mają lepsze osiągi, jeśli chodzi o zdolności poznawcze, ruchowe. Lista zalet jest niekończąca się – mówi lekarz Magdalena Kukulska pracująca na oddziale neonatologii słupskiego szpitala. – Statystyki jako naród mamy bardzo dobre, bo ponad 95 procent mam deklaruje, że chce karmi piersią. I rzeczywiście startują one wszystkie z dobrego nastawienia i z dużych chęci. Natomiast toi, nad czym trzeba pracować, to to, aby laktacja dobrze wystartowała, żeby mama była wspierana w inicjacji laktacji. A moment, w którym trochę zaczynamy się gubić, jest około 3-4 miesiąca życia. Wtedy te statystyki zdecydowanie spadają i w miejsce karmienia wyłącznie piersią, które na tym etapie powinno jeszcze być, pojawia się karmienie mieszane i przejście na mleko modyfikowane. Ale chęci mamy mają dobre, dlatego naszą rolą jest, aby te chęci jak najbardziej w nich umacniać.
Magister położnictwa Gabriela Wólczyńska doradza mamom, by starały się karmić piersią jak najdłużej. Przekonuje także o znaczeniu spokojnego środowiska rodzinnego. Wspieranie i nienamawianie do przerwania karmienia jest bardzo istotne dla dobrej laktacji.
– Mamy w tej chwili media społecznościowe, które mamy mylnie niestety odbierają, a facebook potrafi taką mamę sprowadzić na inny tor, ale ja wierzę w instynkt macierzyński u kobiet, który podpowiada, że trzeba dalej karmić piersią – mówi Gabriela Wólczyńska. – Mówię, nie szukajcie, panie, na facebookach porad, bo każda matka pisze co innego i każda ma inne odczucia. Nie trzymajmy się reguł, schematów, choć one czemuś służą, ale każde dziecko jest inne i każde wymaga trochę innego nadzoru, innej opieki.
Przeciwwskazań do karmienia jest bardzo mało i są to pojedyncze przypadki. Przykładem jest świeżo rozpoznana gruźlica, zakażenie wirusem HIV i mocne leczenie radioaktywne. Mamy ze słupskiego oddziału położniczego również przekonują do karmienia naturalnego.
– Będę karmić piersią na pewno długo – mówi Justyna Grzyb – bo to jest coś wspaniałego, jeżeli dziecko przytula się do twojej piersi, tego nie da się nawet opisać. To petarda.
– Myślę, że każda kobieta, która się zdecyduje na karmienie piersią, będzie zachwycona tym uczuciem – mówi mama noworodka Natalia Glazer.
Karmienie piersią jest wyzwaniem dla organizmu, jednak korzyści płynące z tego naturalnego sposobu odżywiania są bardzo istotne dla zdrowego rozwoju dziecka. (opr. jwb)