K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Okrąglak po remoncie

0

Budynek Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej przy ulicy Jaracza w Słupsku przeszedł gruntowny remont. Odnowiono wnętrza, a niedługo liftingowi poddana zostanie charakterystyczna ceglana fasada. Zadanie sfinansowano ze środków samorządu województwa pomorskiego.

Generalny remont charakterystycznego okrąglaka trwał rok. W ramach I etapu przebudowy na nowo zaaranżowano wnętrza m.in. w czytelni i wypożyczalni, które teraz stały się w pełni nowoczesne i zachęcają czytelników do miłego spędzania czasu w środku. Wymieniono też meble i zamontowano klimatyzację. Ta przestrzeń zaczęła spełniać współczesne standardy, zwiększając także komfort pracy pracowników biblioteki.

We wnętrzu zaplanowaliśmy zupełna zmianę funkcjonalności pomieszczeń, z których korzystają czytelnicy – informuje Agata Szklarkowska, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku. – Miejsce wypożyczalni zajęła czytelnia, przez to jest ciekawsza, atrakcyjniejsza i nowocześniejsza. W dawnej czytelni znajdują się teraz magazyny i wypożyczalnia. Zapraszam do środka. Szczegóły tej modernizacji można obejrzeć. Ona właściwie jeszcze troszeczkę trwa, ponieważ uzupełniamy wyposażenie i czytelni, i wypożyczalni, żeby nie tylko wnętrza, nie tylko mury, ale i wyposażenie naszej biblioteki było nowoczesne.
Na dziedzińcu budynku kończy się przebudowa parkingu, drugiego etapu modernizacji. W planach jest także powstanie miejsc zielonych i nowych nasadzeń. Ma pojawić się też mural na pobliskim murze oraz nowa wiata śmietnikowa.

Zmieniamy nawierzchnię na podwórku naszej posesji – mówi dyrektor Agata Szklarkowska. – Dokładamy zieleń, której tam bardzo brakowało. Może nie będzie jej tak dużo, jak bym chciała, nie mniej będzie jej znacznie więcej niż w pierwotnym wyglądzie naszej posesji.
Dyrekcji bardzo zależało na tym, by przywrócić pierwotny wygląd budynku. Dlatego też m.in. w miejscach dotąd zamurowanych w frontowej części budynku ponownie pojawiły się charakterystyczne drzwi. Już niedługo ponownie zostanie oczyszczona ceglana fasada, na co biblioteka otrzymała dodatkowe środki.

Chcieliśmy również, żeby budynek z zewnątrz wyglądał piękniej, żeby dopasował się do wszystkich modernizowanych w Słupsku budynków, a dużo jest ich w tej chwili modernizowanych – podkreśla dyrektor Agata Szklarkowska. – Jest to budowa bardzo charakterystyczna, okrąglak. Niewiele takich budynków jest na Pomorzu, niewiele w kraju, więc chcieliśmy, żeby błyszczał. Szczególnie, że jest umiejscowiony na takim atrakcyjnym skrzyżowaniu, bardzo uczęszczanym przez mieszkańców i przyjezdnych. Zaplanowaliśmy w ramach modernizacji oczyszczanie elewacji, uzupełnienie cegieł, wybudowanie masztu z flagą urzędu marszałkowskiego, ponieważ budynek jest własnością samorządu województwa pomorskiego. Biblioteka jedynie zarządza tym budynkiem.
Oryginalna dokumentacja techniczna budynku nie zachowała się. Przy remoncie biblioteki konsultowano się z konserwatorem zabytków, mimo że budynek nie figuruje w rejestrze. To pierwszy tak gruntowny remont „okrąglaka” od lat powojennych. Ponadto odkryta podczas przebudowy przedwojenna winda została zdemontowana, a w jej miejscu powstała toaleta dla niepełnosprawnych.

Podczas wyburzania pierwszych cegieł szybu okazało się, że coś się w środku znajduje – mówi dyrektorka Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku. – To coś to winda zamurowana prawdopodobnie przez pierwszych powojennych właścicieli tego budynku. To przedwojenna winda towarowa prawie w całości zamurowana w szybie budynku. Ona będzie znajdowała się w budynku. W tej chwili jest jeszcze niepoddana renowacji, ale musimy ją wyczyścić, odświeżyć. Nie będzie to urządzenie funkcjonujące, będzie tylko w budynku wyeksponowane.
Całkowity koszt generalnego remontu budynku Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku wyniósł prawie 2 miliony złotych. Inwestycję w całości sfinansowano z ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, którego delegatura również znajduje się w budynku „okrąglaka”. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.