Ruszyła kolejna edycja Słupskiego Budżetu Obywatelskiego. Do 23 sierpnia mieszkańcy mogą zgłaszać projekty, które będą realizowane w przyszłym roku. Muszą one mieścić się w zadaniach własnych miasta.
Od 9 sierpnia słupszczanie mogą zgłaszać swoje propozycje do Słupskiego Budżetu Obywatelskiego, który będzie realizowany w przyszłym roku.
– Szanowni państwo, zapraszamy do składania wniosków do budżetu obywatelskiego 2022 – mówi Beata Macedońska z Wydziału Współpracy i Promocji Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Wnioski można składa na dwa różne sposoby – wchodząc na stronę: slupsk.konsultacjejst.pl, możemy zgłosić zadanie online, jest tam prosty formularz do wypełnienia, który „za rękę” przeprowadzi przez całą procedurę, oraz wchodząc na stronę: slupsk.pl, gdzie zamieściliśmy zasady Słupskiego Budżetu Obywatelskiego, pobierając i wypełniając formularz, który pozwoli złożyć zadanie. Dla nas najważniejszą rzeczą jest, żebyście państwo dołączyli do tego zadania listę poparcia, czyli podpisy 10 osób poza tą osobą, która składa cały ten projekt. Chodzi o 10 osób, które widzą sens w tym, żeby to zadanie zostało w przyszłym roku zrealizowane. Dajemy w państwa ręce 2,9 miliona złotych w podziale na cztery rodzaje zadań: zadania infrastrukturalne lokalne, na które można otrzymać 300 tysięcy, zadania ogólnomiejskie, gdzie kwota wzrosła do 1 miliona złotych – zwłaszcza tu spodziewamy się spektakularnych projektów, zadania infrastrukturalne szkolne, a więc te wszystkie, które przede wszystkim kojarzą się państwu z nowymi boiskami dla szkół, oraz zadania społeczne do 100 tysięcy złotych, skierowane do różnych grup, np. seniorów czy dzieci, plus festiwale, koncerty, wszystko to, co państwu w duszy zagra, co chcielibyście, aby w przyszłym roku zadarzyło się w naszym mieście.
Składając wnioski o zadania infrastrukturalne, można posłużyć się szkicem odręcznym, prostym rysunkiem, który zobrazuje dany projekt.
– Jeżeli np. ma to być plac zabaw koło państwa domu, w jakimś parku, prosimy odręcznie nawet narysować, jak to wygląda w państwa mniemaniu, gdzie co ma stać. My jako urzędnicy mamy w swoich kadrach osoby, które potem będą w stanie przerzucić takie szkice na plany techniczne. Z budżetu zatrzymujemy teraz kilkaset tysięcy złotych na możliwe wzrosty cen, ponieważ sami państwo wiecie, w swoich domowych budżetach pewnie zauważyliście, że z roku na rok ceny rosną. I to szczególnie rosną, jeżeli chodzi o materiały budowlane. Dlatego – mówi Beata Macedońska – tworzymy pewną rezerwę, która spowoduje, że zadanie, które zostanie przyjęte do realizacji np. za 350 tysięcy, a w roku przyszłym okaże się, że kosztuje ono już 420 tysięcy, mimo to zostanie wykonane. Nie będziemy z niego rezygnować, tylko z tej rezerwy do niego dołożymy.
Zgłaszanie projektów trwa do 23 sierpnia. Osiem poprzednich edycji budżetu zmieniło Słupsk. Park Witkacego ze ścianką do wspinaczki powstał prawie całkowicie z środków budżetu obywatelskiego. Akcje społeczne, takie jak Garden Party u Karola czy Akademia Seniora, również były zgłoszone przez mieszkańców. Na jakie projekty w tej edycji będziemy mogli głosować, dowiemy się pod koniec października tego roku. (opr. jwb)