Od 22 do 27 września potrwają 19. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku. W programie znalazły się m.in. spektakle, pokazy filmowe, spacer i gra miejska śladami słupskich Żydów, warsztaty kulinarne oraz spotkanie z reżyserką Agnieszką Holland w kluboksięgarni Cepelin.
19. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku rozpoczną się już jutro, 22 września, od spaceru zatytułowanego „Śladami słupskich Żydów”. Początek zaplanowano o godzinie 16:30 pod ratuszem. Kolejne dni obfitować będą w wiele ciekawych wydarzeń, wśród których znalazły się m.in. monodram oraz spektakl muzyczny „Tekhelet. Kolor Pamięci”, który odbędzie się w niedzielę o godzinie 17 w słupskiej filharmonii.
– 23 września zapraszamy do Ośrodka Teatralnego Rondo na monodram pt. „Odważyłam się zdjąć buty” Karoliny Słomki – mówi Krzysztof Przygoda ze Słupskiego Ośrodka Kultury. – Ten monodram zdobył pierwsza nagrodę w ubiegłorocznym turnieju teatrów jednego aktora Sam na Scenie. Jedną z nagród był udział w 19. Dniach Kultury Żydowskiej. Cieszymy się, że Karolina Słomka odpowiedziała na zaproszenie i będzie mogła przedstawić swój monodram słupskiej publiczności. Planujemy pięć spektakli. Cztery dla zorganizowanych grup szkolnych i wieczorny o godz. 19 z bezpłatnymi wejściówkami, które można odebrać w kasie Teatru Rondo. Kolejnym dużym teatralnym wydarzeniem będzie spektakl muzyczny w filharmonii Sinfonia Baltica. Przygotował go Maciej Banachowski do spółki z reżyserką Karoliną Lewicką i choreografką Agnieszką Chmielnik. To duże widowisko nawiązujące do lat czterdziestych XX wieku. Wejściówki można odebrać w OT Rondo.
Innymi atrakcjami będą warsztaty sefardyjskiej kuchni żydowskiej oraz gra miejska śladami słupskich Żydów. W programie znalazły się także projekcje w kinie Rejs, a w piątek o godzinie 19 w kluboksięgarni Cepelin odbędzie się spotkanie z reżyserką, Agnieszką Holland.
– Swoją cegiełkę do 19. Dni Kultury Żydowskiej dołożyło kino Rejs, przygotowując specjalne seanse z tej okazji – dodaje Krzysztof Przygoda. – Będzie można zobaczyć między innymi Sekretne lekcje perskiego, a także głośny film W ciemności, poprzedzony słowem wstępnym reżyserki Agnieszki Holland.
Ważną częścią tegorocznych obchodów Dni Kultury Żydowskiej jest realizacja projektu „Żydowski ślad w naszym mieście” finansowanego przez Żydowski Instytut Historyczny oraz miasto Słupsk.
– W ramach tego projektu odsłonięte zostaną dwie tablice pamiątkowe – zapowiada Krzysztof Przygoda. – Jedna przy budynku Mechanika przy ul. Niedziałkowskiego, a druga przy Teatrze Lalki Tęcza. Oprocz tego wmurowane zostały trzy cegiełki pamięci przy kamienicach przy ulicach Mickiewicza, Krasińskiego i Armii Krajowej. W tych kamienicach mieszkały rodziny żydowskie wywiezione przez Niemców do obozów koncentracyjnych przed II wojną światową.
19. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku potrwają od 22 do 27 września są organizowane m.in. przez Słupski Ośrodek Kultury. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, z wyjątkiem seansów w kinie Rejs. Szczegółowy plan wydarzeń znaleźć można na facebookowym profilu ośrodka oraz na stronie www.sok.slupsk.pl. (opr. rkh)