W minionym tygodniu zakończyły się działania słupskiej policji prowadzone w ramach Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Funkcjonariusze wzięli udział w wielu spotkaniach z młodzieżą w szkołach i prowadzili wzmożone kontrole samochodów na drogach. Akcję zorganizowano w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności.
„Roadpol Safety Days – Żyj i pozwól żyć innym!” to międzynarodowa akcja policji, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach Europy. Ma ona ważny charakter, zwłaszcza w Polsce, gdzie każdego dnia dochodzi do wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Według policyjnych statystyk, pod względem bezpieczeństwa na drogach jesteśmy w ogonie Europy. Oprócz działań na drogach słupscy policjanci prowadzili też akcje edukacyjne wśród dzieci szkół podstawowych, ukierunkowane na bezpieczne zachowania na drodze.
– Również w tym roku słupscy policjanci uczestniczyli w akcji Safety Days, której celem jest prowadzenie przedsięwzięć ukierunkowanych na uwrażliwienie uczestników ruchu drogowego na zagrożenia bezpieczeństwa. Podczas tego typu działań spotykali się z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego w przedszkolach i szkołach podstawowych, prowadzili różnego rodzaju spotkania profilaktyczne, szkolenia z prawidłowego przechodzenia przez przejścia dla pieszych, pokazywali doświadczenia, m.in. takie, które uświadamiały uczestników ruchu drogowego, jak ważne są elementy odblaskowe, szczególnie w okresie jesienno-zimowym – mówi sierż. sztab. Jakub Bagiński z Wydziału Prewencji KMP w Słupsku.
Podjęto też działania edukacyjno-prewencyjne uświadamiające kierowców, pieszych i rowerzystów na temat zachowania bezpieczeństwa oraz zmian w przepisach drogowych. Policjanci ze słupskiej komendy byli obecni na skrzyżowaniach, najbardziej ruchliwych przejściach dla pieszych, drogach rowerowych, wylotowych z miasta oraz rogatkach. Podczas wzmożonych kontroli mierzono prędkość, badano trzeźwość kierowców alkomatami i narkotestami.
– W szkołach prowadziliśmy różnego rodzaju pogadanki, które miały na celu poprawienie bezpieczeństwa wśród młodych osób, które bardzo często podczas poruszania się po ulicach korzystają z telefonów komórkowych. Przeprowadzaliśmy również egzaminy na karty rowerowe, a podczas codziennej służby na rzecz poprawy bezpieczeństwa rozmawialiśmy z osobami kontrolowanymi na tematy związane z najważniejszymi aspektami prawidłowego poruszania się po drogach – mówi sierż. sztab. Jakub Bagiński.
Ta coroczna akcja koordynowana jest przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego Roadpol. Jej organizatorzy podkreślają, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym są przede wszystkim prawidłowe zachowania użytkowników dróg. (opr. jwb)