Trwa budowa systemu ciepłowniczego spółki Wodociągi Słupsk, który ma dostarczyć energię cieplną z biogazowni do Parku Wodnego „Trzy Fale”. Inwestycja warta około 10 milionów złotych ma być ukończona na początku 2022 roku.
Budowa ciepłociągu biegnącego z oczyszczalni ścieków do akwaparku rozpoczęła się w zeszłym roku. Projekt podzielony został na dwa etapy, a jego celem jest wykorzystanie ciepła odpadowego, będącego produktem ubocznym biogazowni do ogrzewania wody miejskiej. Całkowity koszt inwestycji wynosi około 10 milionów złotych, z czego połowę słupskie Wodociągi pozyskały z unijnego dofinansowania.
– Biogaz jest od 1986 roku w Słupsku produkowany, ale do tej pory był wykorzystywany tylko w zakresie wewnętrznym, czyli oczyszczalnia ścieków próbowała uzyskiwać pasywność – informuje Andrzej Wójtowicz, prezes zarządu Wodociągi Słupsk Sp. z o.o. – To taka efektywność energetyczna, która pozwala nie brać z zewnątrz energii, ale technologia dostępna na rynku, pomysły zastosowane przez nas w ostatnich latach dają możliwość, żeby powstające u nas nadwyżki ciepła mogły być przetransferowane do parku wodnego. Jeżeli skojarzymy to jeszcze z działaniami, że oprócz biogazu dodamy jeszcze gaz ziemny do generatorów, to możemy wyprodukować energię elektryczną i cieplną, której będzie na tyle dużo, że będzie się opłacało wysłać do parku wodnego. Wpadliśmy na taki pomysł i zaaplikowaliśmy do Regionalnego programu operacyjnego województwa pomorskiego, uwierzyli, że to jest możliwe i dzisiaj kończymy ciepłociąg. Drugie zadanie to jest rozbudowa kogeneratorów. Dołożyliśmy do trzech istniejących kogeneratorów kolejny o dużej mocy za pomocą którego będziemy mogli stabilnie, bezpiecznie i ciągle produkować tę energię w taki sposób, żeby można ją było wysłać również poza nasz obiekt.
Słupsk stawia na zieloną energię i chce być samowystarczalny energetycznie. Budowa ciepłociągu wpisuje się w szerszy projekt tzw. klastra energii, na który składać się będzie także istniejąca farma wiatrowa oraz planowana farma fotowoltaiczna. Energia z klastra miałaby zasilać w energię i ciepło również firmy działające na terenie pobliskiej strefy przemysłowej. Park Wodny „Trzy Fale” ma być zasilany biogazem na początku 2022 roku, co da spore oszczędności w porównaniu do tradycyjnej metody opierającej się na spalaniu węgla.
– Marzec 2022 to jest taki deadline dla nas, chcemy w marcu, a później w kwietniu to ciepło już podać – mówi prezes Andrzej Wójtowicz. – Pomimo pandemii i różnych problemów na rynku inwestycyjnym inwestycja idzie zgodnie z planem. Jestem pełen optymizmu i jeżeli się nie zdarzy jakaś niesamowita historia z problemami pandemicznymi albo z rynkiem inwestycyjnym, to jesteśmy gotowi do podania ciepła w marcu 2022 i będziemy się już wygrzewać nie w biogazie a w ciepłych wodach parku, ale ogrzewanych już nie droższą energia węglową tylko tańszą energią z oczyszczalni. My będziemy chyba w stanie zaproponować cenę niższą o ponad 20 procent niż w tej chwili jest na rynku.
W minioną sobotę w ramach dnia otwartego w oczyszczalni ścieków można było zwiedzać obiekty i urządzenia techniczne. Przybyli goście mogli dowiedzieć się m.in., jak funkcjonuje oczyszczalnia. Zaprezentowano też dotychczas zrealizowane projekty inwestycyjne. (opr. rkh)