Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie poradni pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży w Słupsku. Poradnia mieści się przy ulicy Tuwima 34. Sfinansowana została dzięki współpracy miasta Słupska i samorządu województwa pomorskiego.
Poradnia pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży została wczoraj uroczyście otwarta. Mieszczący się w zabytkowej kamienicy na ulicy Tuwima 34 ośrodek sfinansowany został dzięki współpracy miasta Słupska i samorządu województwa pomorskiego. Tradycyjne przecięcie wstęgi zainaugurowało jego działalność.
Prezydent Słupska i marszałek województwa wręczyli upominki koordynatorce poradni. Po zwiedzeniu placówki przez gości odbyła się konferencja prasowa na temat problemów psychicznych dzieci.
– Brakuje psychiatrów, to kolejny przejaw tej dysfunkcji, brakuje lekarzy specjalistów, którzy mogliby zająć się problemami, które dostarcza nam codzienne życie – mówił podczas uroczystości otwarcia poradni marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – To galopujące życie wymagające spełnienia wielu oczekiwań dorosłych przez dzieci i młodzież, to wymagania szkolne, a także okres pandemii, który pogłębia tę sytuację – myślę tu o różnych dysfunkcjach, które obserwowane są u dzieci i młodzieży i które wymają na pewno zajęcia się tą problematyką.
– Z tym miejscem to w ogóle jest piękna historia, panie marszałku – zwróciła się do Mieczysława Struka prezydent miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – Właściwie to razem jesteśmy współgospodarzami tego obiektu, dlatego że kamienica Otto Freundlicha, wybitnego awangardzisty, który zginął tragicznie w obozie koncentracyjnym, bo był słupskim Żydem w przedwojennym mieście, została przez nas wspólnie odtworzona. Mamy tę kamienicę w ramach pięknego projektu „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia”– ważny temat, pokolenia różne, różnej kondycji. Pan marszałek ze swoich środków zewnętrznych dofinansował nam remont tej kamienicy i dzisiaj tak naprawdę jest ona elementem dużej rewitalizacji miasta Słupska, ale nie tylko tej infrastrukturalnej, tej kubaturowej, bo rewitalizacja bez wsparcia ludzi potrzebujących pomocy mentalnej, emocjonalnej nie miałaby żadnego sensu.
Nowoczesny ośrodek ma nieść pomoc dzieciom z różnego rodzaju zaburzeniami. To szósta placówka działająca na terenie Pomorza. Dodatkowo w Słupsku prowadzone są działania w celu zdiagnozowania stanu psychicznego dzieci po izolacji pandemicznej. (opr. jwb)