K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dzień adopcji

0

Dzisiaj, 9 listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Adopcji. Wiele osób włącza się w promocję tego święta i samej adopcji poprzez udostępnianie zdjęcia dłoni z namalowanym uśmiechem.

Dzisiaj przypada Światowy Dzień Adopcji. Niestety w Słupsku spada liczba rodzin zastępczych – jest ich 94, natomiast dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych jest 134.

Mam narysowany uśmiech na dłoni – mówi Katarzyna Filipiak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. – To symbol tego dnia. Dłoń – pomoc, uśmiech – radość. I razem mają symbolizować radość z nowej rodziny. Jak najbardziej chcemy celebrować to wydarzenie, propagować adopcję jako jedną z form rodzicielstwa. Zadania związane z adopcją realizowane są przez Pomorski Ośrodek Adopcyjny, nie przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, ale my cały czas współpracujemy, zajmujemy się kwalifikacją dzieci do adopcji. W naszych rodzinach zastępczych przebywa aktualnie 134 dzieci, z których jedynie 9 zostało zakwalifikowanych do adopcji. Brakuje rodzin adopcyjnych. Tak samo nie ma rodzin zastępczych. To są dwie formy rodzicielstwa zastępczego, do których bardzo zachęcamy. Jeżeli tylko jesteście państwo zainteresowani dowiedzeniem się czegokolwiek na temat adopcji, prosimy kontaktować się z Pomorskim Ośrodkiem Adopcyjnym. Zapraszamy również do nas, jeśli są państwo zainteresowani pełnieniem pieczy zastępczej, pełnieniem funkcji rodzicielstwa zastępczego. Udzielamy wszelkich informacji. Należy skontaktować się z naszym koordynatorem rodzinnej pieczy, napisać maila, zadzwonić. Jesteśmy do państwa dyspozycji.

Z prawnego punktu widzenia niewiele jest przeszkód, aby stać się rodziną zastępczą. Podstawowy wymóg to niekaralność rodziców.

Cały czas mocno to powtarzamy, że nie ma znaczenia liczba pokoi w mieszkaniu, kolor ścian, nie musi to też być pojedynczy pokój dla danego dziecka. Ważne, aby byli to ludzi, którzy naprawdę chcą zająć się dziećmi, chcą obdarzyć je miłością, zabezpieczyć. Są jak najbardziej realne szanse na to, aby zostać taką rodziną. Mamy ciągły ich niedobór – i niezawodowych, i zawodowych. Tak więc bardzo mocno zachęcamy, prosimy, aby się z nami kontaktować, chociażby po to, żeby tylko porozmawiać. Jesteśmy teraz na etapie tworzenia nowej przestrzeni dla rodziców zastępczych i dla dzieci, w ramach której będą mogli oni się spotykać, wymieniać poglądami, doświadczeniami. Jeśli więc pojawią się osoby chętne, również będziemy je tam zapraszać, aby wymienić się spostrzeżeniami i może dzięki temu pojawią się kolejne osoby, które zostaną zastępczymi rodzinami zawodowymi – mówi wicedyrektor MOPR-u Katarzyna Filipiak.

W tym roku udało się przeprowadzić adopcję piątki dzieci z terenu Słupska, natomiast dziewięcioro cały czas oczekuje na nową rodzinę. Kwalifikacja dziecka do adopcji możliwa jest tylko wtedy, gdy ma ono uregulowaną sytuację prawną. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.