K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Powiat – za i przeciw

0

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Słupskiego podjęte zostały dwie uchwały odnoszące się do rozpoczętych w 2023 roku przez gminę Słupsk i miasto Słupsk procedur zmiany granic administracyjnych. W pierwszej samorząd zajął stanowisko popierające, w drugiej opinia była negatywna.
.
Podczas sesji Rady Powiatu Słupskiego, która odbyła się 26 maja bieżącego roku, podjęto dwie uchwały odnoszące się do dwóch procedur zmiany granic administracyjnych. W pierwszej wobec inicjatywy Rady Gminy Słupsk podjętej na podstawie uchwały z dnia 28 lutego 2023 roku zajęto stanowisko popierające. Negatywnie natomiast Rada Powiatu Słupskiego zaopiniowała zmianę granic miasta Słupska, której procedurę rozpoczęła uchwała Rady Miejskiej w Słupsku z dnia 22 lutego 2023 roku.
.
W uzasadnieniu do uchwały w sprawie gminy Słupsk, która teraz chce odzyskać utracone na rzecz miasta od 1 stycznia 2023 roku tereny inwestycyjne Płaszewko oraz część Bierkowa z cmentarzem, czytamy: „Pierwszy z terenów Gmina Słupsk otrzymała od Skarbu Państwa jako rekompensatę za lokalizację tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Gmina poniosła duże koszty w celu uzbrojenia nieruchomości, które się tam znajdują. Pomiędzy odłączonym obszarem a gminą Słupsk istnieją więzy gospodarcze. Ponadto jest on istotny z punktu widzenia zdolności Gminy Słupsk do wykonywania zadań publicznych. Ww. obszary są silnie powiązane z gminą Słupsk kulturowo, społecznie i przestrzennie, m.in. w części obszaru 0023 Miasta Słupska znajduje się historyczny cmentarz, mający duże znaczenie z punktu widzenia lokalnej tożsamości”.
.
Rada motywuje także swoje stanowisko wynikami ubiegłorocznych konsultacji gminnych i powiatowych – zdecydowana większość mieszkańców biorących w nich udział opowiedziała się przeciwko zmianie granic administracyjnych miasta Słupska kosztem gminy wiejskiej Słupsk. Podkreślono, że inicjatywa gminy dotyczy teraz obszaru dużo mniejszego niż ten, który pierwotnie samorząd utracił na rzecz miasta. Chodzi o 304 ha, podczas gdy wcześniej włączonych w granice Słupska zostało około 955 ha. „Do terenów objętych inicjatywą należą te, których ponowne włączenie do gminy Słupsk może być korzystne dla mieszkańców, nie tylko tej jednej gminy, ale całego regionu”.
.
W drugiej z uchwał Rada Powiatu Słupskiego negatywnie opiniuje zmianę granic administracyjnych miasta. Słupsk chciałby przyłączyć obręby ewidencyjne Siemianice, Strzelino, część obrębu Bierkowo i część obrębu Włynkówko. Spowodowałoby to zmianę granicy powiatu słupskiego poprzez wyłączenie z jego obszaru części terenów gminy Słupsk.
.
W celu wyrażenia przez powiat opinii w sprawie zmiany granic administracyjnych miasta Słupska przeprowadzono konsultacje społeczne, a biorący w nich udział – około 9 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców powiatu – jednoznacznie sprzeciwili się takiej propozycji. Ponadto – czytamy w uzasadnieniu do uchwały Rady Powiatu Słupskiego – „Miasto Słupsk w ubiegłym roku przeprowadziło już procedurę rozszerzenia granic, w wyniku której (…) z dniem 1 stycznia 2023 roku otrzymało 9,56 km kw. nowych terenów kosztem gminy Słupsk, zwiększając swoje terytorium aż o 22 procent. Argument o braku terenów inwestycyjnych w tej sytuacji stał się nieaktualny”.
.
W uzasadnieniu podano też, że tym razem zmiana granic objęłaby tereny powiatu słupskiego będące silnie zurbanizowane i gospodarczo rozwinięte. Ich odłączenie wpłynęłoby niekorzystnie na sytuację finansową samorządu poprzez zmniejszenie dochodów i pogorszenie możliwości rozwojowych zarówno dla powiatu, jak i gminy. Zagrożone zniszczeniem po zmianie granic miałyby być także lokalne więzi społeczne, powstałe w wyniku funkcjonowania gminy Słupsk.
.
Czyje granice – miasta Słupska bądź gminy Słupsk, a także powiatu słupskiego – zostaną powiększone lub pomniejszone, zdecyduje Rada Ministrów, która w tej sprawie podejmować będzie ostateczne decyzje. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.