K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Na zwolnieniu lekarskim pamiętaj o aktualnym adresie

0

– W sytuacji kiedy musimy skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, powinniśmy pamiętać, aby podać lekarzowi aktualny adres, ten, pod którym będziemy przebywać w czasie chorobowego – przypomina rzecznik prasowy pomorskiego ZUS. – Gdy będziemy go zmieniać, w ciągu 3 dni należy poinformować o tym pracodawcę i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
.
Nie tylko w czasie wyjazdów urlopowych trzeba pilnować prawidłowego adresu na elektronicznym zwolnieniu lekarskim, jeśli z takiego akurat będziemy musieli skorzystać. Zdarza się także, że w systemie podany jest adres zameldowania inny niż stałe miejsce zamieszkania pacjenta. Dlatego – przypomina Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego – już w tracie wizyty w gabinecie lekarskim przy wystawieniu e-ZLA pacjent powinien wskazać lekarzowi, pod jakim adresem będzie przebywał. I to właśnie ten powinien być odnotowany na zwolnieniu lekarskim.
.
Zdarzają się również sytuacje, że pacjent w trakcie choroby potrzebuje pomocy innych i przenosi się np. do rodziny, która będzie się nim opiekować. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak zrobić, jednak trzeba pamiętać o obowiązkach względem ZUS i pracodawcy. Jeśli już po wystawieniu e-zwolnienia chory zmienia miejsce pobytu, musi poinformować o nowym adresie pracodawcę oraz ZUS. Ma na to 3 dni. W ZUS może to zrobić na kilka sposobów, np. telefonicznie pod numerem 22 560 16 00, przez internet za pomocą formularza POG na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub w placówce.
.
Wskazanie prawidłowego adresu pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego ma znaczenie podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Nieusprawiedliwiona nieobecność w trakcie kontroli może być przyczyną odmowy prawa do wypłaty zasiłku chorobowego.
.
Kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich ma prawo przeprowadzić nie tylko ZUS, ale również płatnicy składek, którzy sami wypłacają zasiłki – pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób. Kontrola polega na sprawdzeniu, czy zwolnienie wykorzystywane jest poprawnie, tzn. czy chory wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem, a nie np. pracuje, remontuje mieszkanie czy wykonuje inne prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.
.
Jak informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego, w I kwartale 2023 roku pomorskie odziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych skontrolowały 6,3 tysiąca przypadków pod kątem prawidłowości wykorzystania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy oraz prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, z czego 416 zakończyło się pozbawieniem prawa do zasiłku. Kwota cofniętych w wyniku kontroli zasiłków wyniosła ponad 334,9 tysiąca złotych. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.