K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Jubileusz turniejów teatru jednego aktora

0

W miniona sobotę w Ośrodku Teatralnym Rondo w Słupsku zakończył się 20. Finał Turnieju Teatrów Jednego Aktora „Sam na Scenie” 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Zakwalifikowanych do udziału było 15 spektakli, ale ostatecznie w finale uczestniczyło ich 14.

Spektakle oglądać można było na scenach Teatru Rondo i Teatru Lalki Tęcza w Słupsku, a sobotnie ogłoszenie werdyktu jury poprzedził wyjątkowy spektakl z udziałem wszystkich uczestników, a także niektórych organizatorów i wolontariuszy. Jury w składzie Katarzyna Flader-Rzeszowska, Jolanta Krawczykiewicz, Tomasz Miłkowski i Jan Zdziarski w swoim protokole zgodnie podkreśliło, że „tegoroczny poziom wykonawczy „Sam na scenie” był bardzo dobry. Monodramiści poruszyli tematy, które są ważne społecznie, które mają wagę dla ich pokolenia. Ze sceny mówili o samotności, kryzysach współczesnego świata, próbach uwolnienia się od uzależnień, z traumatycznych relacji, z patologicznych rodzin, o problemach psychicznych tak niestety dziś powszechnych: depresji, schizofrenii, a także o człowieku uwikłanym w kołowrót historii i współczesną politykę. Sięgnięto po repertuar poetycki, prozatorski, dramatyczny, także po autorskie scenariusze. Dowodzi to, że teatr jednego aktora jest otwarty, poszukuje materiału w różnych gatunkach i wypowiedziach. Wszystkie konkursowe prezentacje były ascetyczne, osadzone w prostej estetyce. Aktorzy tworzyli odrębne światy przy pomocy prostych środków, umownych rekwizytów, stawiając na siłę słowa i prawdę emocji, na spotkanie z widzem”.

Festiwalowe Grand Prix otrzymali aktorka Julia Eisenbardt i reżyser Paweł Sroka z Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki za spektakl autorski „Co by się nie pomarnowało”. Przyznane zostały także trzy równorzędne nagrody. Otrzymali je Dorota Garbicz-Stodolna z Nyskiego Domu Kultury za spektakl „Koniec świata”, Arkadiusz Jaskulski z Młodzieżowego Domu Kultury w Białogardzie za spektakl „KAC” i Wiktoria Skowron i Dominika Migoń-Madura z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy za spektakl „Wychowana”. Były również trzy drugie nagrody, jedno wyróżnienie oraz nagrody specjalne.

Ponieważ ta edycja turnieju była jubileuszowa, pracowało także jubileuszowe jury. Tworzyli je Wiesław Geras, Ryszard Hetnarowicz, Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek, Grzegorz Piekarski i Ewelina Zięba. Najwyższą kwotowo nagrodę przyznało ono twórcom spektaklu „Co by się nie pomarnowało” oraz dwie inne równorzędne nagrody, które przypadły twórcom spektakli „Wychowana” i „Koniec świata”. Laureatka nagrody publiczności została Julia Eisenbardt, wykonawczyni monodramu „Co by się nie pomarnowało”.

Warto dodać, że finał stał na wysokim poziomie organizacyjnym, w co zaangażowani byli zarówno pracownicy Słupskiego Ośrodka Kultury i Teatru Lalki Tęcza, jak i liczne grono wolontariuszy. (rkh)

Fot. Ryszard Hetnarowicz

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.