Jak zagospodarować wodę, która znajduje się w basenach Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a musi być co jakiś czas wymieniana? W tym roku po raz pierwszy zamiast trafić do kanalizacji zostanie ona bezpłatnie wykorzystana przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej do prac porządkowych. To efekt współdziałania obu instytucji.
.
W tym roku planowane jest ekoprzedsięwzięcie, które ma na celu powtórne wykorzystanie wody odprowadzanej przez Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji do miejskich wodociągów. Chodzi o projekt Agnieszki Klimaczak, dyrektorki SOSiR-u oraz Elżbiety Rokity, prezeski Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Słupsku.
.
– Zbliża się przerwa technologiczna, 30 czerwca pływalnia zostanie zamknięta. Natomiast po raz pierwszy woda z dużej niecki zostanie powtórnie użyta. Opróżnienie niecki jest niezbędne ze względu na jej konserwację i do wylania jest 800 ton wody. W tym roku nie pójdzie ona w kanalizację, tylko wykorzystana zostanie do mycia ulic miejskich i śmieciarek – mówi szefowa SOSiR-u. – Zaproponowaliśmy spółce miejskiej PGK, pani prezes Elżbiecie Rokicie, aktywny udział w tym przedsięwzięciu i przyjęła ona zaproszenie do współpracy. W związku z tym od 30 czerwca woda będzie wypompowywana i odbierana przez PGK, a następnie wykorzystywana w tych celach, o których mówiłam. Cała akcja potrwa około tygodnia.
.
Woda pochodząca z obiegu SOSiR-u nie nadaje się do spożycia, ale może znaleźć jej wielorakie zastosowanie. Koncepcja wykorzystania basenowej wody do porządków w mieście wspiera ideę ekologicznego gospodarowania wodą – podkreśla Agnieszka Klimczak. W ramach ekoprzedsięwzięcia kierownictwo ośrodka zaprasza także do współpracy mieszkańców miasta oraz podmioty gospodarcze. Odbierając bezpłatnie wodę, można jej dać drugie życie i wykorzystać do innych celów. To ekologia, a zarazem generowanie oszczędności.
.
Osobom prywatnym oraz firmom z regionu, które zgłoszą się po wodę, organizatorzy zapewniają sprzęt do jej przepompowania oraz wszelką pomoc techniczną pracowników zaplecza ośrodka sportowego.
.
SOSiR prosi o telefoniczny kontakt z kierownikiem pływalni – 609 590 566 – lub SMS-owy bądź poprzez pocztę elektroniczną: [email protected]. Akcja będzie koordynowana przez ośrodek zgodnie z potrzebami, jakie będą zgłaszane przez odbiorców. PGK ma być pierwszym partnerem w ekoprzedsięwzięciu.
.
– To będzie powiązanie oszczędności i SOSiR-u, i naszych. My mniej zapłacimy, ponieważ skorzystamy z wody, która już jest. Chodzi o to, żeby jej nie marnować. Wykorzystamy ją w naszych zamiatarkach ulicznych i chodnikowych przy sprzątaniu i przede wszystkim w pojazdach, które są dedykowane do mycia i dezynfekcji pojemników w mieście. Ilości wody zużywane przy tych działaniach są spore. To pomysł naprawdę bardzo fajny, chociaż w pierwszym momencie byłam nim zastrzelona. Ale technologicznie rozpracowałyśmy, w jaki sposób nasze pojazdy mogą pobrać wodę. Jest to do zrobienia i na pewno będziemy działanie kontynuować – mówi szefowa PGK Elżbieta Rokita.
.
PGK może wykorzystać co najmniej 50 procent zasobów wody dużej niecki SOSiR-u, ale i chce mocno zintensyfikować w czasie trwania akcji prace czyszczące, aby maksymalnie wykorzystać możliwość czerpania z bezpłatnego źródła wody. Reszta pozostaje do zagospodarowania przez inne podmioty. Warto dodać, że woda z niecki nadaje się także do podlewania roślin. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek