W czerwcu ubiegłego roku miejscy radni podjęli uchwałę w sprawie budowy pomnika Jana Olszewskiego w Słupsku. Konieczne było jednak pozyskanie na ten cel środków innych niż z budżetu miasta. Dziś już wiadomo, że zadanie sfinansuje Instytut Pamięci Narodowej.
.
Pomnik w formie popiersia Jana Olszewskiego stanie w Słupsku w parku Powstańców Warszawskich. To efekt uchwały, którą podjęli miejscy radni w czerwcu 2022 roku. Na realizację zadania konieczne były jednak środki zewnętrzne, których pozyskanie spoczywało na władzach miasta. Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości był pomysłodawcą idei budowy pomnika i jako taki wnioskował także do Instytutu Pamięci Narodowej o finansowe wsparcie.
.
– W podjętej uchwale był konkretny zapis mówiący o tym, że środki, które zostaną wykorzystane do budowy pomnika, będą pochodziły z funduszy zewnętrznych. Jako klub radnych Prawa i Sprawiedliwości wystąpiliśmy dwa miesiące temu do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o sfinansowanie popiersia Jana Olszewskiego i niedawno otrzymaliśmy deklarację ze strony IPN, że kwotą 80 tysięcy złotych pokryje ten koszt – mówi Jacek Szaran, radny miejski z klubu PiS. – Po stronie miasta będzie natomiast leżała kwestia zagospodarowania terenu wokół pomnika.
.
Wybór Jana Olszewskiego jako osoby godnej upamiętnienia podyktowany był zasługami, jakie dla Polski wniósł były premier, opozycjonista w czasach PRL, obrońca w procesach politycznych.
.
– Jan Olszewski był pierwszym premierem po wojnie, który wyłoniony został w pełni wolnych wyborach. Odcisnął wielkie piętno w latach 90. na polskiej polityce. Był też tym, który bronił opozycjonistów w okresie komunizmu. Dlatego uważamy, że taka osoba powinna zostać w szczególny sposób uhonorowana w naszym mieście i dlatego rok temu wyszliśmy jako klub Prawa i Sprawiedliwości z inicjatywą, aby postawić popiersie Jana Olszewskiego naprzeciwko pomnika ku czci powstańców warszawskich, po drugiej stronie parku.
.
W 1992 roku premier Jan Olszewski konstatował: to, czyja będzie Polska, musi się dopiero rozstrzygnąć. Pytanie „czyja Polska?” nie traci na aktualności – mówi słupski radny.
.
– Myślę, że my na co dzień musimy sobie takie pytanie zadawać, przy każdym naszym wyborze życiowym, nie tylko w polityce. Niestety zagrożenia, które były w latach 90., dotychczas nie wygasły – mamy chociażby konflikt na terenie Ukrainy, który mówi nam wyraźnie, z kim mamy na wschodzie do czynienia. A mamy do czynienia z totalitaryzmem, mamy do czynienia z dyktaturą, która próbuje siłą meblować nasze życie, nasze funkcjonowanie. A my jako naród jesteśmy narodem wolnym, suwerennym i o taki naród, o taką Polskę walczył Jan Olszewski. Dlatego myślę, że na to pytanie codziennie powinniśmy starać się odpowiadać. Ale ono będzie także aktualne za 10, 20, 50 i za 100 lat – czyja będzie Polska, czy będzie nasza, Polaków, czy pod wpływem tych, którzy są nam nieprzyjaźni – mówi radny klubu PiS.
.
Pomnik Jana Olszewskiego stanie w parku od strony ulicy Powstańców Warszawskich w Słupsku, naprzeciwko siedziby centrum krwiodawstwa. Wiadomo, że będzie miał formę popiersia usytuowanego na postumencie. Nie wiadomo natomiast, jak dokładnie będzie wyglądał, z wykorzystaniem jakiego materiału będzie wykonany, czy zostanie opatrzony jakimś cytatem lub emblematem, kto będzie twórcą. Najważniejsze było pozyskanie środków – podkreślają inicjatorzy budowy pomnika. Teraz dopiero nadejdzie czas na rozmowy o samym projekcie. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek