Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Słupsku przedstawiony został przez prezydenta raport o stanie miasta. Przyjęcie tego dokumentu miało pierwszorzędne znaczenie dla udzielenia prezydentowi wotum zaufania za rok 2022.
Głosowanie poprzedziła debata radnych. Jako pierwsza głos zabrała Renata Stec, która zwróciła uwagę na szereg niedociągnięć. Wskazała przede wszystkim na likwidację miejsc parkingowych i zatok autobusowych, co wpływa na bezpieczeństwo ruchu drogowego, zły stan chodników i wątpliwe poprawienie warunków bytowych zwierząt w miejskim schronisku. Wojciech Gajewski podkreślił wysiłki władz miasta i mieszkańców dotyczące rozwiązania problemów wynikających z przyjęcia ukraińskich uchodźców wojennych oraz konsekwentną drogę do zmiany granic administracyjnych miasta. Radnego Bogusława Dobkowskiego ucieszył wzrost urodzeń, dobry stan słupskiej edukacji, ale zaniepokoił stan walki z alkoholizmem i nadmiernym spożyciem alkoholu także przez młodzież. Tadeusz Bobrowski za osiągnięcia uznał doprowadzenie do poszerzenia obszaru miasta i powstanie Uniwersytetu Pomorskiego. Małgorzata Lenart zwróciła uwagę na sukcesy placówek edukacyjnych w radzeniu sobie z problemami uchodźczymi oraz instytucji kulturalnych w oferowaniu ciekawych propozycji pomimo widocznego niedofinansowania. Jacek Szaran za sukcesy uznał poszerzenie granic miasta i inwestycje realizowane z bardzo dużym udziałem budżetu państwa. Niepokojąca jest strata finansowa Miejskiego Zakładu Komunikacji, co wymaga działań zaradczych. Anna Mrowińska zaznaczyła, że będzie glosować przeciw przyjęciu raportu, ponieważ nie zgadza się z polityką transportową prowadzoną przez ratusz. Chodzi o zwężanie ulic, likwidację zatok autobusowych i elektromobilność, która ma stanowić w przyszłości dodatkowe obciążenie finansowe miasta. Adam Treder wskazał na działania inwestycyjne, które były możliwe dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym. Beata Chrzanowska odniosła się do wydatków na edukację, które wprawdzie wynoszą ponad 30 procent całego budżetu oświaty, ale stanowią duże obciążenie dla miasta. Doceniła stan taboru autobusowego MZK i zachęciła do kibicowania spółce w rozwiązywaniu jej problemów. Jan Lange wypunktował kwestie zarządzania Parkiem Wodnym Trzy Fale i wpływ sytuacji krajowej na kłopoty MZK.
Wystąpienie prezydent Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej zawierało podkreślenie zakresu inwestycji, wielkości środków im służących, wzrostu bezpieczeństwa na ulicach oraz drogi, którą wybrała na początku kadencji. Stwierdziła, że z tej drogi nikt jej nie zepchnie, ponieważ robi to wszystko dla mieszkańców. Ustosunkowała się również do uwag zgłaszanych przez radnych. Podziękowała pracownikom urzędu oraz miejskich instytucji i spółek. Nie zabrakło podziękowań dla mieszkańców, którzy wykazują wiele inicjatywy i wnoszą cenne uwagi na temat funkcjonowania miasta.
W głosowaniu 9 radnych było za przyjęciem raportu, 6 przeciw i 7 radnych wstrzymało się. Tym samym nie zostało prezydentowi miasta udzielone wotum zaufania.
Kolejnymi punktami obrad było przyjęcie sprawozdania finansowego prezydenta miasta i udzielenie absolutorium. W obu głosowaniach 16 radnych było za, a 6 przeciw. Prezydent miasta uzyskała absolutorium. (rkh)