K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Czytanie w kostiumie z epoki

0

Finał tegorocznej 12. już edycji ogólnokrajowej akcji promującej polską literaturę narodową odbędzie się w sobotę, 9 września. Narodowe Czytanie 2023 poświęcone jest lekturze powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci (…)” – pisał w czerwcu br. prezydent RP. W gminie Kobylnica tegoroczna edycja Narodowego Czytania będzie miała swoją odsłonę w trzech lokalizacjach w sobotę, 2 września.
.
Narodowe Czytanie, akcja zapoczątkowana w 2012 roku, na stałe wpisała się w kalendarz kulturalnych wydarzeń kraju i odbywa się w wielu miejscowościach. Tegoroczna edycja tego wydarzenia w gminie Kobylnica będzie mieć miejsce 2 września, w sobotę, w trzech lokalizacjach. Mieszkańców i turystów do wspólnego czytania powieści Elizy Orzeszkowej „Mad Niemnem” zapraszają władze gminy wraz z Gminną Biblioteką Publiczną. Pierwsza odsłona Narodowego Czytania nastąpi w Parku im. Pierwszych Mieszkańców w Kobylnicy o godzinie 10.30.
.
– Tradycyjnie rozpoczyna się to odczytaniem listu prezydenta RP, kierowanego do uczestników Narodowego Czytania, a potem całą akcję czytania powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” zainauguruje pan wójt – mówi Renata Sztabnik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylnicy. – Wybranych zostało pięć fragmentów I tomu powieści: pierwszy odczyta wójt gminy, pan Leszek Kuliński, drugi przedstawią członkinie grupy teatralnej Uśmiech Kobylnicy, trzeci samorządowcy, kolejny przeczytają członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Kobylnicy, a ostatni fragment panie z grupy Secesja ze Słupska, które dodatkowo zaprezentują piękne stroje z epoki i będą miały niespodzianki dla uczestników Narodowego Czytania.
.
W tle występów lektorów będzie można usłyszeć skrzypce i fortepian, muzykę wykonywaną na żywo. Oprócz tego intonowane będą historyczne pieśni. A wszystko to w scenerii dworkowo-parkowej.
.
– Będzie nam też szumiał kobylnicki Niemen – rzeczka Kamienna. Pojawi się również nasz bibliobus, w którym można otrzymać na specjalnym kartoniku pamiątkową pieczątkę Narodowego Czytania – mówi Renata Sztabnik.
.
Druga odsłona wydarzenia będzie miała miejsce w Sycewicach, gdzie pod wiatą rekreacyjną przy stawie od godziny 14 czytane będą kolejne fragmenty powieści Orzeszkowej – tym razem z II tomu.
.
– Prezentowana scenka dotyczy żniw w Bohatyrowiczach. Lektorami będą pani dyrektor szkoły w Sycewicach i kilkoro nauczycieli, a także młodzi wolontariusze z grupy EBIBA oraz sami mieszkańcy – mówi Renata Sztabnik. – Będziemy też zachęcać ludzi do spontanicznego czytania, można przyjść ze swoim fragmentem powieści i go przedstawić.
.
Trzecia odsłona Narodowego Czytania w gminie Kobylnica i prezentacja III tomu „Nad Niemnem” nastąpi tego samego dnia w Lubuniu o godzinie 16.30 na terenie przystani kajakowej.
.
– Przepływa tam rzeka Słupia, która na potrzeby naszych akcji będzie wszystkim szumieć jak rzeka Niemen w powieści Orzeszkowej. A że o tej porze zaplanowany jest tam także spływ kajakowy, tak więc zaprosimy do wysłuchania fragmentów tekstu również kajakarzy i osoby im towarzyszące. W roli lektorów wystąpią członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Kwakowie. Wszystko w odsłonie bardziej biesiadniej, ponieważ scena prezentowana przez czytających dotyczyć będzie wesela w Bohatyrowiczach i tego, co po nim następuje, czyli wypłynięcia czółnami na wody Niemna, ze śpiewem, z pochodniami. Coś podobnego będziemy chcieli i tu zaprezentować. Biesiada przy przystani zakończy całe wydarzenie. Podobnie jak w dwóch wcześniejszych także w tym miejscu zaparkuje kobylnicki bibliowóz.
.
Część osób, które tego dnia czytać będą powieść Elizy Orzeszkowej, wystąpi w kostiumie historycznym, co z pewnością doda klimatu aranżowanym w przestrzeni scenom, a już na pewno ten walor zapewnią panie z grupy Secesja, które będą mieć na sobie ręcznie szyte suknie wzorowane na XIX-wiecznych krojach. Otwierający Narodowe Czytanie wójt gminy zaprezentuje fragment dotyczący opisu starego szlacheckiego dworu w Korczynie. Wybór „Nad Niemnem” w Narodowym Czytaniu jest także mocnym akcentem 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, która obchodzona była w tym roku. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.