K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Za 3 lata rozruch miejskiej strefy przemysłowej

0

Miasto stawia na dynamiczny rozwój terenów inwestycyjnych zlokalizowanych w północno-zachodniej części Słupska. Zakończono już prace związane z przygotowaniem koncepcji dokumentacji projektowej w zakresie uzbrojenia strefy pod funkcję przemysłową. Na rozwój tego obszaru miasto otrzymało blisko 80 milionów złotych w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Teraz ogłoszony został przetarg na wykonawcę inwestycji.
.
Chodzi o tereny zlokalizowane w północno-zachodniej części Słupska, po zachodniej stronie ulicy Rejtana i na południe od przedłużenia ulicy Grunwaldzkiej w stronę Strzelina. To tu planowana jest strefa ekonomiczna o znacznym potencjale dla przedsiębiorców, którzy chcą ulokować swoje biznesy w mieście. W związku z adaptacją terenu do funkcji przemysłowej powstanie około 5.000 metrów nowych dróg wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.
.
– Ogłosiliśmy już przetarg w trybie „zaprojektuj – wybuduj” na kompleksowe uzbrojenie terenu, który hasłowo nazywamy zachodnią strefą przemysłową miasta Słupska. Mówimy tu o blisko stu hektarach przy nowym cmentarzu, ograniczonych ulicami 3 Maja, Rejtana i Grunwaldzkiej – mówi Tomasz Orłowski, dyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku. – Żeby uzmysłowić sobie, o jakim obszarze mówimy: wszyscy wiemy, jak dużym zakładem jest słupska Scania, jak dużym zakładem jest słupski Famarol, a na tym terenie można zlokalizować 10 Scanii i 20 Famaroli. Pokazuje to także skalę wyzwań – 80 milionów, 5 kilometrów dróg, pełne uzbrojenie w kanalizację, wodociągi i całą niezbędną infrastrukturę.
.
– Z rozmów, jakie prowadziliśmy na etapie przygotowawczym do tej edycji Polskiego Ładu z agencjami odpowiedzialnymi za rozwój gospodarczy, za wspieranie przedsiębiorczości na naszym terenie, wyszło, że w Słupsku brakuje dużych, ale uzbrojonych terenów pod działalność przemysłową. I tutaj te działania, które podjęliśmy, sposób, w jaki teren zostanie uzbrojony, wskazuje, że będzie można tu zlokalizować kilka bardzo dużych przedsiębiorstw – mówi Tomasz Orłowski.
.
Sprzedaż działek ma być procedowana po zakończeniu etapu uzbrojenia.
.
– Już dzisiaj zapraszamy potencjalnych przedsiębiorców, którzy chcieliby w Słupsku zakładać swoją działalność, do tego, żeby śledzili, nawet zgłaszali swoje wstępne uwagi czy też to, jakimi przestrzeniami byliby zainteresowani. Zapraszamy w tym słupskich przedsiębiorców działających na rynku gospodarczym, którzy zgłaszali już potrzebę zbudowania przestrzeni magazynowych, zajmujących rzeczywiście duży areał ziemi, natomiast są dosyć proste w obsłudze, jeśli chodzi o uzbrojenie terenu – mówi prezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – Dla mnie są ważniejsi słupscy inwestorzy, ponieważ oni płacą tu podatki, także od działalności, tu są ich adresy, natomiast zewnętrzni przedsiębiorcy najczęściej mają te adresy w zupełnie innych miejscowościach i jedynie korzystają z naszych zasobów. Dlatego zachęcam przede wszystkim osoby ze Słupska i z okolicy, które chciałyby zainwestować i rozwijać swoją działalność przedsiębiorczą. Natomiast nie jest to zamknięta formuła, nawet nie mogłaby być taka. Gdyby były takie zainteresowania z Polski, nawet z zagranicy, wszystkie oferty na pewno przyjmiemy. Ale dzisiaj naszym zadaniem jest na razie jak najlepsze i najszybsze przygotowanie tego terenu pod inwestowanie.
.
Wykonawca uzbrojenia działek, który wyłoniony zostanie w toku ogłoszonego już postępowania przetargowego, będzie miał na realizację wszystkich robót budowlanych 29 miesięcy od momentu podpisania umowy, przy czym pierwsze 12 miesięcy przewidziano na przygotowanie projektów. Inwestycja została dofinansowana ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 98 procent, miasto natomiast partycypuje w realizacji przedsięwzięcia na poziomie pozostałych 2 procent kosztów. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.