Zarząd Portu Morskiego w Ustce kończy projekt, który znacznie poprawi funkcjonowanie portu, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa. Przedmiotem przedsięwzięcia było doposażenie oraz poprawa infrastruktury morskiego portu rybackiego w Ustce.
– W celu usuwania i zapobiegania skażeń wód substancjami ropopochodnymi zakupiony został ciągnik rolniczy wraz z przyczepą samozaładowczą – informuje Eliza Mordal, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ustka. – Ponadto zakupiono też elektryczny pojazd inspekcyjny do przewozu małego zbiornika na wody zaolejone, agregat prądotwórczy do awaryjnego zasilania instalacji portowych, specjalistyczna łódź do rozstawiania komponentów zapory przeciwolejowej oraz do usuwania z powierzchni wody zanieczyszczeń, mobilna zapora przeciwolejowa do montowania na samochodzie i na łodzi oraz skimer pływający do zbierania zanieczyszczeń powierzchniowych z wody. Ciągnik jest dodatkowo wyposażony w pług oraz piaskarko-solarkę, które wspomogą dbanie o nawierzchnie portowe w okresie zimowym.
Eliza Mordal dodaje, że z portu zachodniego zniknęły stare garaże, a po wyremontowaniu nawierzchni postawiono 50 kontenerów magazynowych na sprzęt rybacki. Natomiast wschodnia strona portu została wyposażona w system kontroli dostępu (szlabany) oraz monitoring wizyjny.
Zainstalowany monitoring zdążył już się sprawdzić. Dzięki nagraniom ujęto sprawców chuligańskiego wybryku, czyli odcumowania jednego z kutrów w porcie wschodnim.
Całość tej operacji kosztowała 6.810.822,75 zł. Dofinansowanie pochodzi ze środków UE, z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. (opr. rkh)