K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Likwidacja barier architektonicznych

0

Miastu udało się pozyskać kolejne środki budżetowe w postaci dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W ramach dwóch projektów powstanie integracyjny plac zabaw dla dzieci w parku im. Witkacego oraz zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne w obiektach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku. W obu działaniach celem jest adaptacja infrastruktury miejskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, tak aby mogły one z niej korzystać na zasadzie równości z innymi.
.
Do 15 lipca br. prowadzony był przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nabór wniosków w ramach czterech modułów do programu „Dostępna przestrzeń publiczna”. Wydział Zarządzania Funduszami UM w Słupsku aplikował do dwóch z nich, przedstawiając projekty dotyczące z jednej strony budowy nowego integracyjnego placu zabaw, z drugiej – modernizacji pod kątem adaptacji do potrzeb osób z niepełnosprawnościami obiektów już istniejących. Oba wnioski zyskały akceptację PFRON-u.
.
– Pierwszy z projektów, który uzyskał dofinansowanie w wysokości 80 procent, nosi nazwę „Akcja – integracja. Budowa placu zabaw dla dzieci w parku im. Witkacego”. Jego wartość wynosi 502 tysiące, z czego 401 tysięcy stanowi dofinansowanie. Na placu zabaw zamontujemy urządzenia wielofunkcyjne, dostosowane zarówno do potrzeb dzieci pełnosprawnych, jak i tych z ograniczoną funkcją ruchową – mówi Justyna Pluta, dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Będzie to sześć urządzeń wielofunkcyjnych, w tym np. karuzela integracyjna, piaskownice integracyjne czy inne zestawy do zabaw dla dzieci zarówno poruszających się na wózkach, jak i bez ograniczeń ruchowych. Będą też rozwiązania w postaci tablic sensorycznych wyłożonych antypoślizgową nawierzchnią, a więc strefy bezpieczeństwa. Park w pełni zostanie dostosowany do potrzeb dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Co ważne, plac zabaw powstanie obok obecnie rozbudowywanej strefy seniora.
.
Celem drugiego projektu dofinansowanego ze środków PFRON-u jest dostosowanie do potrzeb uczniów, rodziców i nauczycieli obiektów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Zadanie likwidacji barier architektonicznych realizowane będzie pod nazwą „Akcja – dostępność. Likwidacja barier w SOSW w Słupsku”. Wartość projektu wynosi 686 tysięcy złotych, natomiast przyznane środki sięgają kwoty 469 tysięcy złotych.
.
– Jak państwo wiedzą, szkoła ta kształci i opiekuje się dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, z lekkim, umiarkowanym, a nawet znaczącym stopniem upośledzenia, oprócz tego są też różne niepełnosprawności skojarzone wśród uczniów, stąd przede wszystkim potrzeba zniwelowania barier architektonicznych. To podstawowa rzecz, o którą walczyła pani dyrektor ośrodka – mówi dyrektor Justyna Pluta. – Teraz w budynku powstaną w końcu z prawdziwego zdarzenia węzły sanitarne, dostosowane dla dziewcząt i chłopców na wózkach inwalidzkich, poszerzone zostaną otwory drzwiowe wewnętrzne, czyli światło minimum 90 stopni, aby przedostać się wózkiem, odpowiednio wprowadzane będą powierzchnie antypoślizgowe, uchwyty, poręcze i – co też ważne – zmodernizujemy pomieszczenie pod salę, w której odbywać się będą zajęcia terapeutyczne, logopedyczne czy inne specjalistyczne zgodnie z potrzebami uczniów.
.
W sumie do budżetu z tytułu obu zgłoszonych projektów trafi kwota prawie miliona złotych. Będzie ona spożytkowana na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, co będzie miało wpływ na podniesienie jakości życia w mieście. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek, wiz. playtime

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.