K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Przebudowa przystanków i nowe światła na skrzyżowaniu

0

Przebudowa sześciu przystanków autobusowych i nowa sygnalizacja na przejściu dla pieszych na ulicy Bałtyckiej to zadania, na które Słupsk otrzymał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2023 w ramach programu poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Wysokość wsparcia sięga 80 procent kosztów inwestycji i wynosi łącznie nieco ponad 1,5 miliona złotych.
.
Zatwierdzona została już lista zadań objętych dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2023, które pozwoli na budowę nowych przejść dla pieszych, oświetlenie ruchliwego skrzyżowania lub np. budowę ścieżki rowerowej czy peronu przystankowego. W Słupsku w ramach tego montażu finansowego zrealizowane zostaną dwa projekty.
.
Pierwszy z nich dotyczy przebudowy przejścia dla pieszych w ciągu ulicy Bałtyckiej. Zadanie zostało objęte 80-procentowym dofinansowaniem w kwocie nieco ponad 361 tysięcy złotych.
.
– Powstanie nowa sygnalizacja świetlna na niebezpiecznym przejściu na Bałtyckiej na wysokości ulicy Orzeszkowej, łącznie z przejściem na ulicy Orzeszkowej. Obniżone zostaną krawężniki i zastosowane płytki ostrzegawcze dla osób słabiej widzących lub niewidzących. Sygnalizacja świetlna w tym miejscu jest potrzebna, bo dzięki niej na tym trudnym przejściu przez cztery pasy, zaraz za łukiem, zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo, szczególnie pieszych uczestników ruchu – mówi Tomasz Orłowski, dyrektor ZIM w Słupsku.
.
Wykonawca wyłoniony w toku przetargu będzie mieć czas na realizację zadania do sierpnia 2024 roku. Postępowanie przeprowadzone zostanie jeszcze w tym roku.
.
Drugim z dofinansowanych z RFRD projektów w Słupsku jest przebudowa przystanków autobusowych. W ramach tego zadania wskazanych zostało sześć lokalizacji.
.
– Pierwszy przystanek znajduje się na ulicy Zamkowej, jadąc w kierunku ulicy Wiejskiej, przed mostem, przed wejściem do PKiW. Tu powstanie nowy peron dla pasażerów, pojawią się nowe krawężniki przystankowe, tak aby autobusy mogły podjechać bliżej krawędzi i wygodniej można było wsiadać. Zatoki nie ma w planach, nie ma tam na nią miejsca, tak więc przystanek będzie funkcjonował jak do tej pory – mówi Tomasz Orłowski. – Kolejny przystanek to ulica Szczecińska przy Dunikowskiego, przy technikum elektrycznym. Wymienimy tu nawierzchnię samej zatoki na betonową. Poza tym zastosowane zostaną krawężniki peronowe i wymienione wszystkie płytki chodnikowe, zarówno w obrębie przystanku, jak i dojścia. Następna lokalizacja to ulica Lelewela, gdzie pojawi się nawierzchnia betonowa w miejscu zatrzymywania się autobusów, będą nowe krawężniki. Peron, który do tej pory tam funkcjonuje, ma około 14 metrów, a po remoncie osiągnie już pełne 20 metrów. Poprawimy też płytki chodnikowe na dojściu do przystanku. Dwa kolejne modernizacje dotyczą przystanków na ulicy Banacha – jednego przy szkole, drugiego na wysokości poczty przy hali Pod Wieżą. Zakres prac podobny jak w wypadku poprzednich lokalizacji, czyli pojawią się nawierzchnie betonowe dla autobusów, przebudowane zostaną perony i dojścia dla pasażerów. I ostatni przystanek przy ulicy Tuwima, przy Świcie – tu także wymieniona zostanie nawierzchnia z kostki kamiennej dla autobusów na betonową, reszta robót w takim samym zakresie.
.
Jeszcze w tym roku przeprowadzony zostanie przetarg na wyłonienie wykonawcy zadania, natomiast realizacja ma zakończyć się latem 2024 roku. Na modernizację przystanków miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 80 procent kosztów inwestycji, czyli około 1,2 miliona złotych. Dzięki nowej infrastrukturze poprawi się bezpieczeństwo użytkowników transportu zbiorowego. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.