Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku organizuje cykl warsztatów edukacyjnych w ramach całorocznego wydarzenia Etno Młyn. Tematem pierwszego spotkania będzie „Tkanina”. Zajęcia prowadzi etnolog Magdalena Lesiecka.
.
„Ludzie wielkiej pasji, miłości do sztuki, samoucy bez wykształcenia na artystycznych uczelniach, rękodzielnicy, rekonstruktorzy rzemiosł. Ich sztuka bywa nazywana amatorską, nieprofesjonalną, naiwną, art brut, instynktowną, sztuką czystego serca. Poznamy ich w czasie całorocznego cyklu spotkań «Etno Młyn. Energia z tradycji». Raz w miesiącu będziemy podglądać przy pracy twórców różnych profesji, uczyć się od nich i poznawać istotę rzemiosł, które dla nich stanowią pasję życia. Spotkania z artystami oraz warsztaty rękodzielnicze dopełni spacer po ekspozycjach etnograficznych w Młynie Zamkowym oraz opowieść o dawnych przedmiotach codziennego użytku, przedmiotach kultu, świątecznych ozdobach i innych obiektach sztuki ludowej” – czytamy w opisie oferty Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
.
Tkanina – temat pierwszego spotkania cyklu – przedstawiana jest jako rzemiosło, które towarzyszy człowiekowi od początku. Czym jest tkanina? To zarówno ubranie, jak ozdobny kilim, worek na ziemniaki, derka na konia czy chodnik – opisują organizatorzy warsztatów w muzeum. W czasie spaceru po wystawach poznać będzie można nie tylko różnorodne obiekty muzealne z dziedziny tkactwa, ale także usłyszeć opowieść o tradycyjnych sposobach obróbki włókien lnu i wełny owczej.
.
Oferta muzeum dotyczy dwudniowych spotkań, a ich najdłuższą część wypełnią warsztaty tkania na krosnach. Uczestnicy będą mogli z pomocą prowadzącej etnolog Magdaleny Lesieckiej utkać wełniane szale, w sam raz na nadchodzącą jesienną słotę.
.
Najbliższe spotkanie w ramach całorocznego cyklu odbędzie się w sobotę i niedzielę 30 września – 1 października 2023 roku w godzinach od 11 do 16 w Młynie Zamkowym. Koszt warsztatów łącznie z zaopatrzeniem w materiały do pracy przy krosnach oraz z poczęstunkiem wynosi 70 złotych. Zgłaszać się można pod numerem telefonu: 795 100 274. (opr. jwb)