K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bulwary nad Słupią z wyróżnieniem urbanistów

0

W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięty został konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Urbanistów Polskich w zakresie projektowania przestrzeni publicznej. Podstawowym celem konkursu jest kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju poprzez propagowanie najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych, utrzymanych na poziomie nieodbiegającym jakościowo od światowych standardów w tej dziedzinie. Miasto Słupsk zostało wyróżnione w kategorii „najlepiej zagospodarowana przestrzeń nadwodna”.
.
To wiadomość z ubiegłego tygodnia – miasto Słupsk zostało wyróżnione w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Urbanistów Polskich za realizację projektu śródmiejskiego odcinka bulwarów nad Słupią. Celem ogólnopolskiego konkursu jest m.in. promocja rozwiązań tworzących nową jakość przestrzeni publicznej oraz kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju.
.
W ocenie specjalistów w Słupsku „budowa reprezentacyjnych bulwarów nadrzecznych i nowych kładek pieszych na rzece stworzyła nowy szkielet komunikacyjny obszaru z priorytetem dla ruchu pieszego. Równolegle powstały miejsca dla odpoczynku i spotkań w otoczeniu przyrody. Inwestycja przywróciła rzekę miastu i mieszkańcom, eksponując jednocześnie najważniejsze zabytki Słupska, będące świadectwem jego bogatej historii”.
.
Wyróżnienie dla miasta w kategorii „najlepiej zagospodarowana przestrzeń nadwodna” przyznane zostało „za wykreowanie atrakcyjnej, prestiżowej przestrzeni wspólnej na styku miasta i natury, w której umiejętnie wyeksponowano historyczną panoramę oraz potencjał przyrodniczy rzeki, a także wkomponowano bogaty program rekreacyjny, wypoczynkowy i kulturalny dla mieszkańców”.
.
Taka nota urbanistów daje słupskiej społeczności i projektantom powód do zadowolenia. Rzeczywiście miejsce stało się przyjazne dla mieszkańców coraz chętniej 8korzystających z nowej infrastruktury i oferty kulturalnej, która od momentu oddania bulwarów do użytku z powodzeniem realizowana jest zwłaszcza w okresie letnim. Dodatkowo dzięki łukowatym wygięciom kładek, ich podniesieniu w stosunku do pierwotnych planów przed spacerującymi otwiera się teraz nowa perspektywa na rzekę i otaczające ją bulwary – Biały Spichlerz, a także Basztę Czarownic oraz amfiteatralne zagospodarowanie znajdującego się u jej podnóża terenu. Instalacja kładek pozwala na podkreślenie różnic w wysokości brzegów Słupi, jak ma to miejsce w rejonie Młodzieżowego Domu Kultury.
.
– Możemy być dumni z naszych bulwarów, bo to kolejna nagroda, która spłynęła od Towarzystwa Urbanistów Polskich. To grono specjalistów zajmujących się projektowaniem przestrzeni publicznych. W tym roku złożyliśmy wniosek i udało się nam zdobyć wyróżnienie w kategorii najlepiej zagospodarowana przestrzeń nadwodna za słupskie bulwary – mówi Maciej Araszkiewicz, dyrektor Wydziału Polityki Przestrzennej Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Właściwie od momentu ich otwarcia nie było miesiąca, żeby nie wpływały do nas jakieś pochwały, słowa uznania czy to od mieszkańców, czy od przyjezdnych, dlatego zdecydowaliśmy się zgłosić tę inwestycję do konkursu. Co ważne, jest to konkurs otwarty, bezpłatny, tak więc każda przestrzeń w Polsce mogła zostać zgłoszona. Konkurowaliśmy z zalewami, jeziorami, stawami, które zostały pięknie zagospodarowane. Udało się, dostaliśmy wyróżnienie.
.
W ubiegłym roku ta sama kapituła przyznała miastu Słupsk I nagrodę honorową w kategorii „rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni” za realizację słupskich klinów zieleni. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.