Aktualnie w Słupsku realizowanych jest kilkadziesiąt inwestycji infrastrukturalnych, w tym ku końcowi zmierza już budowa dwóch otwartych zbiorników retencyjnych przy ulicy Zaborowskiej i Dywizjonu 303 oraz zbiornika retencyjno-rozsączającego. Zadanie stanowi część projektu, którego celem jest zabezpieczenie miasta przed skutkami deszczów nawalnych i nadmierną ilością wód roztopowych.
.
Dzięki rozbudowie systemu kanalizacji deszczowej o zbiorniki retencyjne i obiekty małej retencji, a także poprzez zmniejszanie powierzchni nieprzepuszczalnych miasto chce zabezpieczyć się przed skutkami deszczów nawalnych oraz nadmierną ilością wód roztopowych. Na działania infrastrukturalne w tym zakresie Słupsk otrzymał w 2021 roku dofinansowanie w wysokości prawie 20 milionów złotych ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Zarządzanie wodami opadowymi na terenie zlewni rzeki Słupi”. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi nieco ponad 30 milionów złotych.
.
Do realizacji przewidziano cztery zadania, w tym * budowę zbiornika retencyjno-rozsączającego przy ulicy Szczecińskiej o pojemności 15 tysięcy metrów sześciennych pod szkolnym boiskiem, * likwidację zasklepionych parkingów przy ulicy Bora-Komorowskiego i wykonanie nowych z materiałów przepuszczalnych, * utworzenie trawników deszczowych, na które składają się ogrody deszczowe, niecki i rowy bioretencyjne czy muldy chłonne odciążające systemy kanalizacji deszczowej, oraz * budowę w sumie trzech zbiorników retencyjnych przy ulicy Zaborowskiej i Dywizjonu 303 – dwóch otwartych w formie stawów retencyjno-rekreacyjnych i jednego rozsączającego wody opadowe do gruntu. Realizacja ostatniego, czwartego elementu projektu właśnie dobiega końca.
.
– Ulica Dywizjonu 303 jest już z nowym asfaltem na jezdni, ze zbiornikiem retencyjnym, który pozwoli odebrać wody opadowe, z chodnikiem, ze ścieżką rowerową. Tak więc ta inwestycja już się kończy, czeka tylko na malowanie poziome i oświetlenie, a mieszkańcy ponad stu już lokali mieszkalnych przy ulicy Dywizjonu 303 mają cywilizowane warunki dojścia i dojazdu do ulicy Zaborowskiej – mówi Tomasz Orłowski, dyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku. – Również w najbliższym miesiącu kończy się realizowana po sąsiedzku i także związana z zagospodarowaniem wód opadowych inwestycja polegająca na budowie dwóch otwartych zbiorników retencyjnych. Mają już one swoją ostateczną formę, natomiast w tej chwili trwa zagospodarowanie terenów przyległych, na których powstaną m.in. alejki spacerowe. Łączymy tu dwie funkcje – związaną z zagospodarowaniem wód opadowych oraz rekreacyjną. Ten komponent zagospodarowania wód opadowych został ostatnio doceniony, bo Słupsk zyskał pierwsze miejsce w kategorii miast na prawach powiatu w rankingu Water City Index. Świadczy to o tym, że łączenie dwóch funkcji, tej bardzo potrzebnej, związanej z ochroną przed zalewaniem miasta oraz tej dotyczącej tworzenia nowych przestrzeni aktywności i rekreacji, jest bardzo istotne.
.
Celem budowy nowej infrastruktury retencyjnej jest zatrzymanie wód opadowych spływających grawitacyjnie z górnego tarasu miasta na obszar położonych poniżej dzielnic mieszkaniowych i gęsto zabudowanego śródmieścia, tak aby radykalnie zmniejszyć ryzyko ich zalania i podtopień. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek