Podczas sesji Rady Miejskiej w Słupsku, która odbyła się 4 grudnia, prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka poinformowała o decyzji premiera w sprawie zakończenia procedury przejęcia przez miasto z dniem 1 stycznia 2023 roku działek od gminy Słupsk. Tym samym miasto stało się właśnie formalnym właścicielem tych nieruchomości, co oznacza jednocześnie przejęcie wszelkich zobowiązań wynikających z tego faktu.
.
– Dzisiaj dostaliśmy pismo Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawickiego, który podjął ostateczną decyzję o tym, że staliśmy się właścicielami działek z poszerzenia granic miasta Słupska. Ta procedura dopiero dzisiaj tak naprawdę kończy przez nas podjętą inicjatywę poszerzenia granic miasta, ponieważ przez ten rok, choć w świadomości wydawało nam się, że jesteśmy właścicielami, to nie byliśmy – mówiła podczas sesji Rady Miejskiej w Słupsku prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – Dopiero dzisiaj jesteśmy właścicielami wszystkich tych działek przyjętych decyzją o poszerzeniu granic. Oznacza to kilka rzeczy: że będziemy mogli spokojnie procedować uzbrojenie terenów na części Słupsk – dawniej część Płaszewka, to jest duża inwestycja dotycząca stworzenia nowej strefy ekonomicznej, oraz będziemy mogli stać się pełnoprawnymi już beneficjentami m.in. naszego wysypiska śmieci w Bierkowie. W tym miejscu pragnę podziękować radnym rady miasta za to procedowanie uchwały o poszerzeniu granic, a na pewno z naszej strony Łukaszowi Kobusowi, który w moim imieniu był pełnomocnikiem do tych spraw i przez cały rok stworzył niezliczoną ilość dokumentów, będąc w nieustannej polemice z gminą wiejską Słupsk.
.
Decyzja Prezesa Rady Ministrów kończy procedurę powiększenia granic miasta o tereny gminy wiejskiej Słupsk podjętą przez samorząd miejski uchwałą z dnia 29 grudnia 2021 roku. Do Słupska od 1 stycznia 2023 roku włączone zostały tereny podstrefy Płaszewko oraz części sołectw Bierkowo i Strzelino, natomiast pozostałe sołectwa wskazane we wniosku miasta, czyli Siemianice, Krępa Słupska, Włynkówko i część sołectwa Swochowo – Niewierowo, pozostały w zasobach gminy wiejskiej. Decyzja rządu oznaczała, że powierzchnia Słupska zwiększyła się o 22 procent, co odpowiadało pozyskaniu 9,56 kilometra kwadratowego. Dzięki temu miasto osiągnęło powierzchnię prawie 53 kilometrów kwadratowych. (jwb)