K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Hity inwestycyjne 2023

0

Podczas przedświątecznego spotkania kierownictwa ratusza ze słupskimi mediami dokonano podsumowania roku 2023. Przedstawione zostały najważniejsze inwestycje infrastrukturalne w mieście oraz zadania realizowane m.in. w sferze kultury, edukacji, pozyskiwania funduszy zewnętrznych, współpracy z organizacjami pozarządowymi czy promocją miasta. Miniony rok z zadowoleniem ocenił dyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku – jednostki bardzo dużej i bardzo trudnej, podkreślała prezydent miasta.
.
– Hitów w tym roku mieliśmy tyle, że nie wiem, czy profesor Roszkowski w trzech tomach opisałby to w swoich podręcznikach, mógłby mieć spory problem. No bo tak: kilkanaście ulic – jest, krematorium – jest, trzy budynki wielorodzinne – są, parki – są, zbiorniki otwarte retencyjne – są, a podziemny? – podziemny też jest, dworzec autobusowy – proszę bardzo. Trudno byłoby znaleźć jakieś inwestycje, których byśmy nie realizowali. Kosmodromu jeszcze nie mieliśmy, ale wszystko przed nami – mówił podczas spotkania w ratuszu Tomasz Orłowski, dyrektor ZIM w Słupsku. – Nasza działalność nie zamyka się jednak w ramach roku, jak budżet, który w te karby nas wtłaczał. U nas to bardziej proces, coś co przechodzi z roku 2022 na 2023, a z 2023 na 2024. To był rok rekordowy, jeżeli chodzi o środki wydatkowane i zrealizowane inwestycje, bo sto kilkadziesiąt milionów złotych zostało już fizycznie wydanych – tego jeszcze w historii nie było. Gdybym miał wskazać punktowo na inwestycję, byłby to dworzec autobusowy, symbol zmian, które w mieście przeprowadzamy. Tak jak pierwszy etap ringu łamał barierę torów kolejowych wiaduktem w ciągu ulicy Witkacego, jak bulwary łamały barierę rzeki przez trzy nowe kładki, tak tutaj, współpracując z trudnym, ale dobrym partnerem kolejowym, przełamaliśmy barierę pomiędzy Zatorzem a śródmieściem. Ale żeby pokazać, jak ten rok przechodzi też w lata kolejne, wymienię kwotę blisko 275 milionów złotych, na którą w tym roku już podpisaliśmy umowy – nie na projektowanie czy nadzór, tylko stricte umowy realizacyjne. To pokazuje, że pion przygotowań, na co dzień niewidoczny, ale za którymi stoją konkretni kompetentni i niestety przemęczeni ludzie, też funkcjonuje. Cieszymy się z tego roku i cieszymy się z tych rekordów.
.
W ocenie dyrektora ZIM w kolejnym roku największe wyzwanie stanowić będzie realizacja kolejnego etapu ringu miejskiego, który połączy ulicę Poznańską z Bohaterów Westerplatte. Decyduje o tym zarówno skala inwestycji, jak i związane z nią problemy techniczne. Dla mieszkańców przystąpienie do budowy południowej nitki wewnętrznej obwodnicy oznacza zapowiedź diametralnej zmiany w układzie komunikacyjnym miasta, która nastąpi w ciągu najbliższych dwóch lat. (jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.