Podczas ostatniej w tym roku konferencji prasowej władz Słupska przedstawiony został stan realizacji inwestycji w mieście. W ocenie dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej rok 2023 był rekordowy zarówno pod względem liczby przedsięwzięć, które już zostały zrealizowane bądź ich budowa jeszcze jest prowadzona, jak i wydatkowanych kwot. W zestawieniu podjętych projektów infrastrukturalnych znalazły się m.in. drogi, budownictwo mieszkaniowe, szkoły, tereny zielone, rekreacyjne i przemysłowe oraz obiekty sportowe. Inwestycje dotyczyły też elektromobilności, renowacji zabytków, retencji i ekologii. Co istotne także dla rozwoju Słupska, od 1 stycznia miasto pozyskało nowe ważne gospodarczo i inwestycyjnie tereny części sołectw Bierkowo, Strzelino i Płaszewko. Tym samym jego obszar administracyjny powiększył się o 22 procent. Poniżej przegląd najważniejszych przedsięwzięć roku 2023 w Słupsku.
.
• W związku z powiększeniem granic administracyjnych o tereny części sołectw Bierkowo, Strzelino i Płaszewko miasto przystąpiło do opracowania planu i studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania dla nowo pozyskanych terenów. W grudniu miało miejsce podpisanie umowy z wykonawcą na zaprojektowanie i wybudowanie kompleksowego uzbrojenia terenów inwestycyjnych pomiędzy ulicami Grunwaldzką i 3 Maja oraz ringiem i Nowym Cmentarzem.
.
• W marcu oddane zostało do użytku nowe rondo na skrzyżowaniu ulic Kaszubskiej i Kilińskiego, które przyczyniło się do poprawy komfortu podróżowania, rozwiązując problematyczny skręt w lewo z ulicy Kilińskiego w kierunku Siemianic.
.
• Pod koniec maja zakończyły się roboty budowlane przy przebudowie ulicy Łady-Cybulskiego. Zadanie obejmowało m.in. wykonanie nawierzchni bitumicznej na całej długości, przebudowę skrzyżowań i zjazdów, wykonanie chodnika z kostki brukowej, ścieżki dla rowerów oraz wypustów kanalizacji. Na skrzyżowaniu z ulicą Bohaterów Westerplatte pojawiła się też sygnalizacja świetlna.
.
• We wrześniu oddany został do użytku węzeł transportowy dedykowany pasażerom oraz przewoźnikom miejskim, lokalnym i regionalnym, stanowiący centrum przesiadkowe i komunikacyjne.
.
• Przeprowadzona została modernizacja orlika przy ulicy Wiatracznej.
.
• W 2023 roku na ulicach Słupska pojawiły się autobusy elektryczne. Zakupionych zostało osiem pojazdów o długości 12 metrów z przeznaczeniem do obsługi priorytetowych linii komunikacji miejskiej.
.
• W marcu br. miasto otrzymało dofinansowanie na inwestycję pn. „Przebudowa wraz z rozbudową ulicy Owocowej na odcinku od ulicy Kaszubskiej do ulicy Fińskiej”. Przedmiotem inwestycji była poprawa parametrów techniczno-użytkowych drogi na odcinku około 1,1 kilometra. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano m.in. ujednolicenie nawierzchni jezdni do postaci bitumicznej, przebudowę skrzyżowań i zjazdów, budowę ciągu pieszo-rowerowego o szerokości 3 metrów z masy bitumicznej, chodnika, przystanków autobusowych, oświetlenia ulicznego i poprawę stanu odwodnienia drogi.
.
• Przeprowadzone zostały prace drogowe na ulicy ulicy Dywizjonu 303, gdzie powstał także zbiornik retencyjny. Droga posiada już jezdnię bitumiczną, chodnik, ścieżkę dla rowerów oraz oświetlenie i odwodnienie. Zbiorniki budowane są też przy ulicy Legionów Polskich oraz Małcużyńskiego.
.
• W kilku punktach miasta pojawiły się kwitnące rabaty, powstałe w ramach projektu ogrodów deszczowych, które są innowacyjnym podejściem do zarządzania wodą opadową w mieście. Gromadzą one i filtrują wodę deszczową, która z utwardzonych powierzchni zamiast do kanalizacji deszczowej spływa na tereny zielone. Takie zieleńce funkcjonują na placu Dąbrowskiego, przy ulicy Paderewskiego, Grunwaldzkiej, Sobieskiego, Szczecińskiej czy Grottgera. W opinii autorów projektu dzięki zastosowaniu trawników deszczowych możliwe będzie zagospodarowanie w mieście nawet 40.000 metrów sześciennych wody rocznie.
.
• W 2023 roku prowadzono także remonty ulic Cypriana Kamila Norwida oraz Wiejskiej. Modernizacji poddano też ulicę Rybacką.
.
• Na mapie komunikacyjnej Słupska pojawiła się 2023 roku zbudowana od podstaw ulica Morska, która łączy się z ulicą Bałtycką nowym rondem. W ten sposób powstało alternatywne połączenie ulicy Poniatowskiego z ulicą Bałtycką, z ominięciem obciążonego komunikacyjnie ronda Jacka Kuronia u zbiegu ulic Kopernika i Tramwajowej.
.
• Miasto przyznało dofinansowanie właścicielom i użytkownikom wieczystym nieruchomości znajdujących się w Specjalnej Strefie Rewitalizacji na modernizację bądź remonty.
.
• Ku końcowi zmierza budowa wielorodzinnych budynków komunalnych przy ulicy Płowieckiej. Łącznie do zasiedlenia przeznaczonych jest 57 lokali mieszkalnych 1-, 2-, 3- i 4-pokojowych. Pięć mieszkań zostało przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym trzy lokale 2-pokojowe oraz dwa 3-pokojowe.
.
• Trwają prace związane z budową Centrum Współpracy Międzypokoleniowej i Streetworkingu, które powstaje w miejscu pozostałości po dawnych murach miejskich i baszty obronnej, znajdujących się nieopodal Miejskiej Biblioteki Publicznej i kładki łączącej oba brzegi Słupi na wysokości I LO.
.
• Miasto przystąpiło do realizacji dwóch projektów ze środków PFRON-u: integracyjnego placu zabaw w parku im. Witkacego oraz likwidacji barier architektonicznych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słupsku.
.
• Pozyskanie środków na adaptację budynków po dawnym Ekonomiku przy ulicy Partyzantów wraz z rozbudową i adaptacją terenu pomiędzy ulicami Partyzantów a Słowiańską. Wartość inwestycji wynosi ponad 35 milionów złotych, z czego 30 milionów pochodzi z Polskiego Ładu. W budynku swoje siedziby będą mieć:
– Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który aktualnie znajduje się przy ulicy Słonecznej,
– Dzienny Dom Pomocy Społecznej, obecnie zlokalizowany w budynku przy ulicy Jaracza,
– Centrum Integracji Społecznej, również posiadające siedzibę przy ulicy Jaracza.
.
• Miasto pozyskało dofinansowanie na prace konserwatorsko-renowacyjne średniowiecznych murów miejskich oraz przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Słupsku z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków – edycja 2. Łącznie 2,4 miliona złotych, co stanowi 98 procent kosztów zadania.
.
• Ogłoszony został przez ZIM przetarg na wykonanie przebudowy przedwojennego mostu Łabędziego. Stalowa konstrukcja zostanie rozebrana, oczyszczona, uzupełniona o brakujące elementy i zakonserwowania, a następnie umieszczona ponownie na przebudowanych przyczółkach. Przeprawa udostępniona zostanie pieszym i rowerzystom. Komunikację samochodową zapewni planowany nowy most, który znajdzie się na północ od mostu Łabędziego i zostanie zbudowany w ciągu trasy Olimpijskiej, mającej połączyć ulice Bałtycką i Kaszubską. Zakończenie prac związanych z modernizacją przeprawy przewidziano na sierpień 2024 roku.
.
• Modernizacja siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej, w tym także półokrągłego budynku administracji, biblioteki dla dzieci i Miejsca Animacji Kultury. Zakres inwestycji objął wymianę sieci elektrycznej, informatycznej i przeciwpożarowej, przebudowę klatki schodowej i poszczególnych pomieszczeń, położenie nowych posadzek, instalację klimatyzacji i windy, zakup nowego sprzętu i wyposażenia.
.
• Duża inwestycja PGK za kilkadziesiąt milionów złotych – spółka miejska rozpoczęła realizację projektu pn. „Budowa instalacji do fermentacji odpadów biodegradowalnych w ZUO Bierkowo”. Zadanie związane jest z racjonalizacją, poprawą i modernizacją systemu zagospodarowania śmieci. Źródło finansowania: kredyt i dotacja z NFOŚiGW.
.
• Przebudowa ulicy Armii Krajowej, ważnej arterii komunikacyjnej w obszarze Podgrodzia. Remont objął nawierzchnię jezdni, chodniki oraz infrastrukturę podziemną. Na nowo wyprofilowany został także łuk skrzyżowania z ulicą H. Pobożnego.
.
• Kontynuacja budowy ringu miejskiego – nitka południowa od ulicy Poznańskiej do Bohaterów Westerplatte poprzez Słoneczną, Rybacką, Leśną aż do DW 210. Trasa ma być kontynuacją wybudowanego w latach 2014-2015 północno-zachodniego odcinka ringu, stanowiącego nowy przebieg DK 21 w Słupsku. W roku bieżącym przeprowadzono wycinkę ponad 5,5 tysiąca drzew z terenu pod inwestycję. Przewiduje się budowę dwujezdniowego odcinka drogi od ulicy Poznańskiej do Arciszewskiego oraz jednojezdniowego odcinka drogi od ulicy Arciszewskiego do Bohaterów Westerplatte. W ramach inwestycji wykonane zostaną m.in. jezdnie bitumiczne, chodniki, droga rowerowa, oświetlenie, odwodnienie, zieleń oraz nowy most na Słupi przy tzw. moście czołgowym.
.
• W Parku Kultury i Wypoczynku rozpoczęła się wielka rewitalizacja terenu rekreacji. Wartość – 24 miliony złotych. Aktualnie trwają roboty budowlane, powstają nowe alejki, znacznych rozmiarów plac zabaw, scena plenerowa oraz zaplanowane są nowe nasadzenia. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek