K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Apel MOPR do podopiecznych o czujność

0

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku ponownie informuje o próbach oszustw metodą „na pracownika MOPR”. Niepokojące sytuacje dotyczyły prób wejścia rzekomych pracowników socjalnych do domów osób starszych. MOPR apeluje do seniorów o czujność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi.
.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku po raz kolejny zwraca się do seniorów z apelem o zachowanie ostrożności w sytuacjach, kiedy do ich domów pukają osoby podające się za przedstawicieli różnych instytucji. W ostatnim czasie od swoich podopiecznych MOPR otrzymał kolejne zgłoszenia prób potencjalnego oszustwa. Sytuacje dotyczyły wizyt rzekomych pracowników socjalnych, którzy mieli działać w imieniu miejskiej instytucji.
.
„Jak zauważyliśmy, zjawisko to się nasila. Apelujemy więc o czujność! Uczulamy seniorów, by zachowali rozwagę, ale i rodziny osób starszych, by na spotkaniach rodzinnych informowały o tego typu możliwych sytuacjach” – czytamy w apelu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
.
Okazuje się, że tylko w dniu wczorajszym placówka otrzymała aż cztery zgłoszenia od podopiecznych o tego typu sytuacjach. Opisywana była kobieta, która podawała się za pracownika MOPR, jednak jej zachowanie wzbudziło u domowników podejrzenia i czujność, ponieważ mimo prośby o okazanie dokumentu MOPR, nie zrobiła tego, twierdząc, że zapomniała „certyfikatu”. Według zgłaszających sprawę – o czym informuje MOPR – kobieta miała oferować seniorom pomoc w dostarczaniu śniadań i obiadów, i była w tym działaniu natarczywa. W jednym wypadku po wejściu do domu seniora miała prosić o pieniądze na obiady.
.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku informuje, że osoba opisywana przez zgłaszających nie była jego pracownikiem. Warto przy tym przypomnieć, że każdy przedstawiciel MOPR, który wykonuje swoje zadania w poza ośrodkiem, ma obowiązek nosić przy sobie legitymację pracowniczą, a każdy podopieczny ma prawo go wylegitymować.
.
„Nie wpuszczajmy do domu osób, które nie chcą nam jej okazać lub zachowują się nerwowo – apeluje słupski MOPR. – Nasi wolontariusze i asystenci również posiadają identyfikatory, które zabierają ze sobą, świadcząc pomoc. Nasi pracownicy nie sprawdzają czystości domu, nie rozglądają się po domu, nie proszą o wodę, kawę, herbatę, by w tym czasie zostać sami w pomieszczeniu, nie sprzedają niczego, nie proszą o pieniądze! Wiarygodna legitymacja posiada dane pracownika, zdjęcie z pieczątką MOPR, pieczątkę dyrektora MOPR, a ważność przedłużana jest co rok. Identyfikatory wolontariuszy mają również pieczątkę MOPR”. (jwb, źródło: mopr.slupsk.pl)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.