K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Prawie 6 tysięcy pacjentów z Ukrainy leczono w słupskim szpitalu

0

– Przez okres dwóch lat w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku leczono 5.363 pacjentów z Ukrainy. W słupskim szpitalu pomoc otrzymują zarówno dorośli, jak i dzieci – informuje rzecznik prasowy WSS Marcin Prusak.
.
Od 24 lutego 2022 roku do 18 lutego 2024 roku na oddziałach szpitalnych przebywało 677 dzieci z Ukrainy. W trybie ambulatoryjnym leczono 1447 dzieci głównie w ramach Nocnej Opieki Chorych oraz Poradni Chirurgii Ogólnej dla Dzieci. Łącznie pomocy udzielono 2150 dzieciom uchodźców. Głównymi przyczynami hospitalizacji są: infekcja górnych dróg oddechowych, zakażenie żołądkowo-jelitowe, drobne urazy. Przedział wiekowy małych pacjentów kształtuje się od 1 dnia do 17 roku życia.
Do liczby dzieci przebywających w słupskim szpitalu należy dodać kilkaset noworodków, które przyszły na świat. W ciągu każdego tygodnia rodzi się kilkoro dzieci z Ukrainy, jednak w statystykach nie zaznacza się pochodzenia noworodków, co powoduje, że nie sposób podać dokładnej liczby urodzonych dzieci pochodzenia ukraińskiego.
.
W ciągu dwóch lat od rozpoczęcia wojny w słupskim szpitalu pomocy udzielono 3.213 dorosłym. W oddziałach szpitalnych leczono 753 osób na SOR oraz Oddziałach Szpitalnych, takich jak wewnętrzny, kardiologia, neurologia, nefrologia, hematologia, chemioterapia, ortopedia, chirurgia ogólna, neurochirurgia oraz oddział ginekologiczno-położniczy. Głównymi przyczynami hospitalizacji są: choroby onkologiczne dotychczas leczone na Ukrainie, choroby internistyczne, urazy. Przedział wiekowy leczonych osób pełnoletnich z Ukrainy kształtuje się od 18 do 87 roku życia.
.
– Nasz szpital niósł pomoc uchodźcom z Ukrainy w zasadzie od pierwszego dnia wojny – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Do liczby leczonych w naszym szpitalu uchodźców należy dodać także grupę prawie 300 dzieci z ukraińskich domów dziecka, które zostały ewakuowane do ośrodków wypoczynkowych w Runowie, Rowach i Ustce w pierwszych miesiącach wojny. Szpitalni pediatrzy przebadali wszystkie maluchy, aby zorientować się, w jakim są stanie zdrowia, a następnie stale monitorowali stan zdrowia dzieci i organizowali im pomoc.
.
– Należy podkreślić, że fakt leczenia w szpitalu pacjentów z Ukrainy nie oznacza, że pacjenci z Polski mają ograniczony dostęp do lekarzy lub dłużej czekają w kolejkach – mówi wiceprezes Anetta Barna-Feszak. – Pacjenci ukraińscy leczeni są na takich samych zasadach i warunkach, jak Polacy. Nasz personel stara się włączyć hospitalizację dodatkowych pacjentów ukraińskich w system leczenia, tak aby proces ten odbywał się bez szkody dla polskich pacjentów. Serdecznie dziękuję pracownikom naszego szpitala, że już od dwóch lat stają na wysokości zadania i sprawnie pomagają uchodźcom.
.
Oprócz pomocy medycznej słupski szpital przekazał na Ukrainę pomoc rzeczową. Już w 2022 roku zakupił i wysłał do szpitala w Odessie i domu dziecka w Mikołajowie dwa agregaty prądotwórcze dużej mocy. W 2023 roku przekazał szpitalowi w Zaporożu trzy pompy infuzyjne i aparat EKG, a do szpitala w Równem trafił aparat USG. Łączna wartość przekazanych przez słupski szpital urządzeń wynosi ponad 113 tysięcy złotych. (opr. jwb, źródło: WSS w Słupsku)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.