W czwartek, 29 lutego, odbyła się kolejna konferencja prasowa Komitetu Wyborczego Wyborców „Słupsk Wspólnie”. Ubiegający się o urząd prezydenta miasta Adam Sędziński poruszył podczas spotkania kwestie transparentności informacji w zakresie projektowanej inwestycji na Starym Rynku w Słupsku. Podstawowe pytania dotyczyły prawa pierwokupu nieruchomości zlokalizowanej w obszarze specjalnej strefy rewitalizacji, z którego miasto nie skorzystało, oraz planów sprzedaży miejskiej działki.
.
Dziś przed budynkiem dawnego kina Milenium odbyła się konferencja prasowa KWW „Słuópsk Wspólnie” z udziałem startującego w wyborach samorządowych Adama Sędzińskiego. Kandydat na prezydenta Słupska odniósł się do kwestii prawa pierwokupu na rzecz miasta nieruchomości zlokalizowanej w specjalnej strefie rewitalizacji w kontekście planowanej przez prywatnego przedsiębiorcę inwestycji na Starym Rynku.
.
– Sprawa kina Milenium, sprzedaży tego terenu prywatnemu inwestorowi, mogła potoczyć się inaczej. Miasto Słupsk otrzymało 14 lutego warunkową umowę sprzedaży nieruchomości, na której znajduje się ten budynek, dzisiaj Biedronka. Akt został zawarty pomiędzy dwoma prywatnymi inwestorami, ale zgodnie z przepisami prawa w wypadku specjalnej strefy rewitalizacji, a znajdujemy się teraz w jej ścisłym centrum, ustawa daje uprawnienie władzom Słupska do skorzystania z prawa pierwokupu tej nieruchomości – mówi Adam Sędziński. – Prawo pierwokupu realizuje się w ciągu 30 dni od wpłynięcia takiej umowy do ratusza. Notariusz prawdopodobnie przyniósł ją jeszcze tego samego dnia. Podejrzewam w związku z tym, bo pytania zadaję od tygodnia i nie mogę dowiedzieć się szczegółów, że do 15 marca miasto mogło z tego uprawnienia skorzystać. Wczoraj okazało się, że urzędująca pani prezydent złożyła oświadczenie, że nie zamierza skorzystać z prawa pierwokupu albo już nie skorzystała. Dlatego my dzisiaj jako mieszkańcy, jako KWW „Słupsk Wspólnie”, reprezentujący różne środowiska mamy pytanie: dlaczego nie poinformowano mieszkańców o tej transakcji i dlaczego nie skorzystano z wariantu pozyskania kina Milenium na realizację celów miasta, na realizację celów kulturotwórczych? Była taka możliwość.
.
Przypomnijmy: 29 grudnia 2023 roku prezydent w odpowiedzi na zapytanie redakcji Monitora Słupskiego w sprawie pierwokupu poinformowała, że „Nieruchomość, na której zlokalizowane jest dawne kino Millenium (działka nr 705/6 położona w obrębie nr 0006 Miasta Słupska) została zakupiona przez osobę prywatną w 2012 roku. W tym czasie teren ten nie był obszarem rewitalizacji (obszar rewitalizacji ustanowiono w 2016 roku), a co za tym idzie przepisy dotyczące pierwokupu nie miały wówczas zastosowania. Od tego czasu nie wpłynęła do tutejszego Urzędu inna informacja o zbyciu tej nieruchomości”.
.
Teraz jednak taka sytuacja zaistniała, jednak zarząd miasta z możliwości pierwokupu nie skorzystał, o czym w dniu wczorajszym podczas sesji Rady Miejskiej w Słupsku w ten sposób informowała prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka:
.
– Procedura jest taka, że miasto Słupsk ma w ciągu miesiąca określić, czy skorzysta z prawa pierwokupu. Informuję więc, że zgodnie z postanowieniem rady i moim absolutnym przekonaniem miasto nie skorzysta z prawa pierwokupu, aby ta inwestycja mogła być realizowana.
.
Prezydent powołała się w swojej wypowiedzi na decyzję radnych. Przypomnijmy, że 20 grudnia 2023 roku rada głosami wszystkich swoich członków przedstawiła stanowisko w sprawie rewitalizacji Starego Rynku.
.
„Rada Miejska w Słupsku, w obliczu ostatnich propozycji rewitalizacji Starego Rynku, które zostały przedstawione przez słupskiego przedsiębiorcę na specjalnym spotkaniu 14 grudnia 2023 roku w słupskim ratuszu, chce wyrazić swoje poparcie dla tej inwestycji. Jednocześnie zwraca się do Prezydenta Miasta Słupska o usunięcie wszelkich kolizji, jakie występują przy realizacji modernizacji płyty Starego Rynku oraz nowej inwestycji w miejscu byłego kina Milenium. (…) Mając na uwadze nasze pozytywne stanowisko, prosimy Prezydenta Miasta o niepodejmowanie działań mogących spowodować odstąpienie od realizacji tej inwestycji (…)” – czytamy w stanowisku Rady Miejskiej w Słupsku.
.
Dwa miesiące później, 26 lutego 2024 roku, rada w odpowiedzi na wniosek z dnia 19 lutego o udostępnieniu informacji publicznej przyznaje też, że nie otrzymała informacji o możliwości skorzystania z prawa pierwokupu działki wraz z dawnym kinem Milenium i żadne dokumenty w tej sprawie do niej nie wpłynęły.
.
Stary Rynek jest historycznym sercem miasta, miejscem bardzo ważnym dla mieszkańców, mimo że w czasach powojennych zdegradowanym i pozbawionym administracyjnych i społecznych funkcji. Być może teraz jest właśnie szansa na odbudowę rangi tego kwartału jako miejsca generującego życie społeczne w przestrzeni miasta, kulturotwórczego, nawiązującego do historii, tożsamości społecznej. Przede wszystkim powinna jednak w tej sprawie toczyć się otwarta dyskusja z wieloma środowiskami, a wszystkie działania władz miejskich jako ambasadora interesów mieszkańców powinny być jasno artykułowane. W opinii kandydata na prezydenta Słupska Adama Sędzińskiego polityka informacyjna ratusza nie spełnia oczekiwań odbiorców.
.
– W tej sprawie i w innych, gdzie konsultuje się różne projekty i przedsięwzięcia inwestycyjne polityka informacyjna wymaga znaczącej poprawy. Nie wiemy, nie jesteśmy informowani albo jesteśmy informowani już na końcu etapu, w którym i tak mieszkańcy nie mogą zainterweniować i wprowadzić jakichkolwiek zmian. Dzisiaj pytanie do pani prezydent jest takie: dlaczego nie skorzystała z wariantu zakupu tej nieruchomości i jak ma wyglądać przyszłość starego miasta. Mam nadzieję, że mieszkańcy zasługują na tę informację, ponieważ kino Milenium to tylko połowa działki, która należy dzisiaj do strefy Starego Rynku. Drugą połową jest teren zielony z tyłu dawnego kina Milenium, gdzie miał być kiedyś parking, a teraz mam informację taką, że zostanie ona również sprzedana inwestorowi w dalszym etapie – nie wiem, na podstawie jakiej procedury, nie mogę się tego dowiedzieć. Ta druga część należy do miasta, czyli do nas wszystkich – mówi Adam Sędziński.
.
W opinii kandydata na prezydenta miasta z listy KWW „Słupsk Wspólnie” prywatna inwestycja – sześciokondygnacyjny budynek z hotelem – będzie służyć głównie celom biznesowym, natomiast Stary Rynek powinien być przede wszystkim dedykowany mieszkańcom, przy czym dawne kino Milenium, cenny obiekt architektury modernistycznej, mogłoby zostać zaadaptowane do nowych funkcji. Adam Sędziński zaznacza też, że nie widzi formuły prawnej, w której miasto mogłoby zagwarantować sobie jakiekolwiek funkcje społeczne w obiekcie planowanym do realizacji przez prywatnego inwestora. Jego zdaniem same cele hotelowe także mogłyby być realizowane w lokalizacjach mniej kontrowersyjnych, np. w pobliskim budynku poczty przy Łukasiewicza, który wystawiony został na sprzedaż, czy na nieruchomości przy Galerii Słupsk, o której niedawno informowała prezydent miasta. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek