K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Aktywizacja zawodowa i społeczna 330 osób ze Słupska

0

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie jako lider projektu „Aktywność IV” pozyskał ponad 4 miliony dofinansowania na pomoc społeczną. Dzięki tym środkom możliwe będzie prowadzenie dalszych działań z partnerami projektu w zakresie aktywizacji społecznej i zawodowej osób dotkniętych ubóstwem, zagrożonych wykluczeniem społecznym lub też objętych czasową ochroną w Polsce w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie. Docelową grupę objętą wsparciem stanowi 330 osób.
.
Partnerami w projekcie „Aktywność IV” są Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Stowarzyszenie Horyzont, AJ Fabryka Mebli i Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku. Od 1 marca prowadzona jest już rekrutacja osób, które będą w nim uczestniczyć. Celem działań jest aktywizacja społeczna i zawodowa łącznie 330 osób, które nabierać będą nowych kompetencji w ramach warsztatów prowadzonych przez Centrum Integracji Społecznej. Oferta skierowana jest do osób w wieku aktywności zawodowej, które zagrożone są ubóstwem i wykluczeniem społecznym, niepracujących, korzystających lub kwalifikujących się do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej. W gronie tym mogą znaleźć się również osoby z niepełnosprawnościami oraz te, które zostały objęte ochroną czasową w Polsce w związku z prowadzonymi na Ukrainie działaniami wojennymi, a zamieszkują na terenie miasta Słupska. Projekt trwać będzie do marca 2029 roku. Sama rekrutacja prowadzona jest przez pracowników socjalnych MOPR pośród podopiecznych ośrodka.
.
– Cieszymy się, bo ponad 4 miliony dofinansowania pozwoli nam na ponad 5-letnią działalność. Będziemy zajmować się reintegracją społeczną i zawodową, a wsparciem objętych zostanie 330 osób. Ale co ważne – mówi Monika Zenik-Krupień ze Stowarzyszenia Horyzont – dzięki wysiłkom zarówno pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, jak i Stowarzyszenia Horyzont udało się napisać projekt, który uplasował się na trzeciej pozycji w skali całego województwa. Projekt pisaliśmy na podstawie naszego doświadczenia także w budowaniu współpracy nie tylko z miastem Słupsk, ale i przedsiębiorcami. Przez cały okres dotychczasowej działalności wypłaciliśmy naszym uczestnikom ponad 3 miliony złotych. Nie musieli oni pisać podań, prosić o zasiłki, więc tu też pojawiła się oszczędność w gminie. Cieszymy się, że miasto Słupsk może poprzez reintegrację społeczną i zawodową budować zarówno gospodarkę, aktywizować osoby, a także oszczędzać, jeżeli chodzi o tego rodzaju środki.
.
W ramach aktywizacji zawodowej, która w wypadku każdego uczestnika trwa sześć miesięcy, prowadzone będą – tak jak do tej pory – trzy warsztaty zawodowe. Celem nadrzędnym w wypadku takiej osoby jest znalezienie na rynku pracy zatrudnienia i odbudowanie umiejętności uczestniczenia w życiu społecznym. Projekt zakłada edycje 30-osobowe co pół roku. Uczestnicy warsztatów CIS wspierają swoimi działaniami placówki miejskie, przedszkola czy żłobki w zakresie np. drobnych remontów, w tym także w mieszkaniach komunalnych, czy też utrzymania porządku. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.