W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku prowadzone są warsztaty nowoczesnego leczenia obrzęku chłonnego. Ich uczestnicy – lekarze z największych ośrodków onkologicznych w Polsce – pracują pod okiem światowej klasy fachowców specjalizujących się w leczeniu obrzęków limfatycznych, prof. Wei F. Chenq i dr Soni Pandey z Cliveland Clinic.
.
– Jesteśmy w trakcie drugiej edycji pomorskich warsztatów z zakresu chirurgii układu chłonnego. Przyjechało do nas 15 chirurgów z całej Polski i oczywiście nasi znamienici goście, prof. Wei F. Chenq i dr Soni Pandey z Cliveland Clinic. To topowy ośrodek w zakresie światowej chirurgii obrzęku chłonnego. Mieliśmy przyjemność odwiedzić ich dwukrotnie, więc spora część naszej wiedzy odnośnie obrzęku chłonnego była stamtąd zaczerpnięta. Teraz staramy się przenieść tę wiedzę na polską niwę – mówi dr Daniel Maliszewski, chirurg z Oddziału Chirurgicznego Ogólnego i Chirurgii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.
.
Operowane są naczynia wielkości 0,2-0,3 mm. Zabiegi, które dzisiaj wykonywane są w słupskim szpitalu w ramach warsztatów, dotyczą dwóch pacjentek. U pierwszej zastosowane leczenie operacyjne pozwoli zredukować znacznie ryzyko obrzęku chłonnego po raku piersi w związku z uszkodzeniem dróg chłonnych. W wypadku drugiej pacjentki, po raku szyjki macicy, lekarze będą próbować wyleczyć ją z obrzęku różnymi metodami, łącząc kilka nowoczesnych technik.
.
Podczas operacji wykorzystywany jest nowoczesny mikroskop umożliwiający operatorom zespalanie wyjątkowo drobnych naczyń limfatycznych. Taki sprzęt został wykorzystany w słupskim szpitalu po raz pierwszy.
.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku jest jedną z nielicznych placówek w kraju podejmujących się diagnostyki i operacyjnego leczenia obrzęków chłonnych u dorosłych i dzieci. Na leczenie przyjeżdżają tu pacjenci z całego kraju i z zagranicy. Zarząd szpitala zainwestował w specjalistyczny sprzęt do diagnostyki i leczenia obrzęku chłonnego. Warsztaty pozwolą na poszerzenie wiedzy operatorów, poznanie nowych nowych technik operacyjnych i przetestowanie aparatury gwarantującej jeszcze lepsze efekty terapeutyczne u operowanych pacjentów. (opr. jwb, fot. WSS, Paulina Kawalec)