W najbliższy piątek, 12 kwietnia, o godzinie 12 przy Krzyżu Katyńskim w Słupsku rozpoczną się uroczystości związane z obchodami Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Do udziału w wydarzeniu zaprasza mieszkańców Komitet Obchodów Świąt Państwowych i Rocznic Historycznych działający przy Prezydencie Miasta Słupska.
.
W piątek, 12 kwietnia, odbędą się na Starym Cmentarzu w Słupsku obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Początek uroczystości o godzinie 12. Rozpocznie ją wspólne odśpiewanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, następnie zaplanowano przemówienia okolicznościowe. Program artystyczny przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku „Drzewniak”. W intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej odmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna. Odczytany też będzie apel pamięci, a żołnierze oddadzą salwę honorową. Na zakończenie przybyłe delegacje i mieszkańcy będą mogli złożyć kwiaty pod Krzyżem Katyńskim i zapalić znicze pamięci.
.
Funkcjonariusze NKWD ZSRR zamordowali wiosną 1940 roku co najmniej 22 tysiące polskich obywateli, wziętych do niewoli po agresji Sowietów na Polskę 17 września 1939 roku; ponad 14 tysięcy polskich jeńców wojennych przetrzymywanych wcześniej w obozach specjalnych w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku oraz ponad 7 tysięcy osób, w większości cywilów, aresztowanych i przetrzymywanych w więzieniach NKWD na terenach zachodnich obwodów Białorusi i Ukrainy, czyli dawnych Kresach Wschodnich II RP. Los tych ludzi przesądzony został 5 marca 1940 roku, kiedy podjęto decyzję, aby ich sprawy rozpatrzyć w trybie specjalnym z zastosowaniem najwyższego wymiaru kary, jako zatwardziałych i nierokujących poprawy wrogów władzy sowieckiej. Wśród pomordowanych byli oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, przedstawiciele innych służb mundurowych, wysokiej rangi urzędnicy państwowi, profesorowie wyższych uczelni, nauczyciele, prawnicy, lekarze, ziemianie i inni. Ciała zakopywano w leśnych dołach w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni, wielu grobów dotąd nie odnaleziono. (jwb)