K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Czarne Wesele 1 maja w Klukach

0

Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza mieszkańców miasta i regionu oraz turystów do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach na coroczne wydarzenie pod nazwą Czarne Wesele. Plenerowa impreza odbędzie się 1 maja w godzinach 10-16.
.
„Co roku 1 maja Kluki, niewielka wioska położona nad jeziorem Łebsko w gminie Smołdzino, gości ludzi chcących wziąć udział w plenerowym zdarzeniu, którego najbardziej rozpoznawalnymi elementami są: pajda wypieczonego w ceglanym piecu chleba grubo posmarowana smalcem, kapele grające muzykę pomiędzy szachulcowymi chatami oraz kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych. W tym roku nie może być zatem inaczej – pora na Czarne Wesele w Klukach” – zwracają się do mieszkańców regionu i turystów organizatorzy wydarzenia.
.
Jak informuje dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Czarne Wesele w Klukach to nawiązanie do dawnego regionalnego majowego zwyczaju „Schwarze Hochzeit”, żywego do lat 50. XX wieku.
.
„Polegało ono na kopaniu torfu w, liczących kilka-, kilkanaście osób, grupach rodzinnych i sąsiedzkich. Zajęcie miało na celu przygotowanie materiału opałowego dla mieszkańców wiosek, aby mieli czym palić w chatach w jesienno-zimowe dni, a oprócz tego dodatkowo spajało międzyludzkie więzi. Przy wydobywaniu torfu pomagały nawet dzieci, toteż na ten szczególny czas zawieszano wszelkie zajęcia szkolne. Po długich godzinach wypełnionych ciężką pracą zasiadano do wspólnego posiłku, racząc się specjałami, których raczej odmawiano sobie na co dzień: kiełbasą i szynką, jajecznicą oraz różnego rodzaju wypiekami”.
.
Organizatorzy wydarzenia informują, że już pierwsza edycja tego zdarzenia w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, która miała miejsce w 1995 roku, okazała się niemałym sukcesem, toteż kontynuowano je, wzbogacając regularnie program o nowe atrakcje nawiązujące do dziedzictwa kulturowego Słowińców – dawnej rdzennej ludności regionu.
.
„Obecnie to jednodniowe zdarzenie przyciąga wielu gości tęskniących za sielską atmosferą wsi pamiętaną nierzadko z własnego dzieciństwa, poszukujących swojskich smaków oraz możliwości spędzenia wolnego czasu w autentycznej przestrzeni, na styku natury i kultury. Oprócz pokazu wydobywania torfu 1 maja w Klukach będzie można podpatrzeć także i inne dawne słowińskie zajęcia, zarówno rzemieślnicze oraz gospodarskie, jak i te związane z kulinariami czy rękodziełem, tradycyjnie pozostające w rękach kobiet. Przędzenie na kołowrotku, wykonywanie koszy z wikliny, robienie koronkowych firanek i mereżkowych serwetek, dłubanie klumpów – drewnianych butów zakładanych koniom, szycie sieci rybackich, smażenie wafli drożdżowych oraz gotowanie kartoflanki – to tylko niektóre z tych atrakcji – informuje dyrektor MPŚ w Słupsku Marzenna Mazur. – Ponadto w trakcie Czarnego Wesela będzie można posłuchać muzyki na żywo, a także zaopatrzyć się w wyjątkowe artystyczne pamiątki, dekoracje, haftowane tkaniny, naturalne kosmetyki i swojskie przysmaki: sery, kiełbasy, przetwory oraz miody”.
.
W związku z obchodami 100-lecia muzealnictwa w Słupsku Czarne Wesele zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego. Bilet normalny na plenerowe spotkanie w kluckich zagrodach kosztuje 21 złotych, ulgowy 15 złotych, a wejściówka w ramach Karty Dużej Rodziny – minus 15 procent ceny biletu. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.