K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Koncerty pod gołym niebem. Szalone lata 50.-70. w muzyce polskiej

0

To kontynuacja cyklu „Koncerty na wynos”, organizowanego przez Stowarzyszenie Operetka Wrocławska. W piątej odsłonie tego wydarzenia w Słupsku artyści zaprezentują muzykę polską lat 50.-70. XX wieku. Koncerty zaplanowano na 4 i 5 maja w czterech lokalizacjach przestrzeni miejskiej.
.
„Gdy powojenna Polska budziła się do nowego życia i obudowywano kraj, na nowo rodziła się rodzima piosenka z niezwykle ambitnymi tekstami ówcześnie najlepszych autorów. Powstawało wiele ambitnych utworów muzycznych, które z czasem zaczęły szturmem podbijać całą Europę, a ich kreatorzy zyskiwali wielką karierę. W piosenkach tych przejawiał się artystyczny manifest przeciwko stalinizmowi, ale także kreowano nowe style i modę wykonawczą. Polska muzyka lat 50. to także przesiąknięte nostalgią orkiestry radiowe i pierwsze utwory rockandrollowe. Stały się one prawdziwymi hitami i pamiętane są do dziś. Program koncertu poświęcony będzie największym polskim przebojom z lat 50., 60. i 70. XX wieku: Violetty Villas, Nataszy Rylskiej, Marka Grechuty, Jerzego Połomskiego, Anny German, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Czesława Niemena, Ady Rusowicz i innych. Zabrzmią szlagiery Skaldów, Czerwonych Gitar, czy Trubadurów. Całość w oryginalnych aranżacjach i oryginalnych operetkowych wykonaniach solistów śpiewaków i brawurowych tańcach stylizowanych na dawne lata. Dodatkowo prezentowane utwory będą omawiane przez konferansjera wraz z ciekawostkami o ich autorach” – zapowiadają organizatorzy „Koncertów na wynos”.
.
Wśród tegorocznych wokalistów, którzy zaprezentują publiczności w Słupsku utwory muzyki polskiej lat 50., 60. i 70. ubiegłego wieku, pojawią się Mariola Augustyn, Damian Domalewski i Tomasz Maleszewski. Towarzyszyć im będą w plenerowych wystąpieniach tancerze Teatru Scena Kamienica. Koncerty poprowadzi Maciej Michałkowski.
.
Koncerty odbędą się w pierwszy majowy weekend. W sobotę, 4 maja, artyści pojawią się o godzinie 16 na placu przy Nowej Bramie, a o godzinie 18 w parku im. Witkacego przy ulicy Frąckowskiego. W niedzielę, 5 maja, o godzinie 16 koncert zaplanowano na bulwarach nad Słupią, natomiast o godzinie 18 przed SP 5 przy ulicy Hubalczyków. Zadanie publiczne dofinansowane zostało ze środków miasta Słupska. Wstęp wolny.

Nota od organizatora: Stowarzyszenie Operetka Wrocławska jest pomysłodawcą i realizatorem unikalnego w skali kraju projektu „Koncertów na wynos”. Wydarzenie to cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów i stanowi przystępność możliwość oglądania i słuchania koncertów w miejscach zupełnie nieoczywistych do prezentacji tego typu wydarzeń. Dotychczas wydarzenia w ramach teatru objazdowego odbyły się na podwórkach, rynkach, skwerkach i placach oraz w instytucjach kultury. Od 2020 roku Stowarzyszenie Operetka Wrocławska przygotowuje ogólnopolskie trasy koncertowe, które przekładają się na ponad 100 wydarzeń w sezonie. „Koncerty na wynos” dostarczyły sztukę operetkową dla kilkudziesięciu tysięcy odbiorców.
.
W ramach intensyfikacji działań organizacja prowadzi od 2020 roku własne festiwale muzyki operetkowej w Darłowie, Oświęcimiu, Radlinie, Żninie i powiecie wrocławskim.
.
Stowarzyszenie Operetka Wrocławska może poszczycić się realizacją dużych projektów społeczno-kulturalnych. W grudniu 2020 z okazji mikołajek i dzięki dotacji Fundacji Lotto przygotowaliśmy specjalny spektakl online „Operetka dla Dzieci”, który dedykowany był dzieciom znajdującym się w polskich ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych (domach dziecka) oraz rodzinom zastępczym. W obliczu ogólnonarodowej kwarantanny na początku 2021 roku dzięki wsparciu Fundacji PZU nagraliśmy, a następnie rozesłaliśmy pocztą 5000 egzemplarzy płyt CD z największymi przebojami dwudziestolecia międzywojennego. Adresatami byli dolnośląscy seniorzy skupieni wokół organizacji opiekuńczych, uniwersytetów trzeciego wieku czy też instytucji aktywizujących osoby w starszym wieku. 
.
W roku 2022 swoją działalność rozpoczął Wrocławski Chór Seniora, działający przy Stowarzyszeniu Operetka Wrocławska. Dyrektorem artystycznym zespołu jest Tomasz Maleszewski. To projekt interdyscyplinarny, adresowany do wrocławskich seniorów i wspierający ich w podejmowaniu aktywności zmierzających do samorozwoju, rozwijania swoich pasji i marzeń, integracji społecznej, przełamania hermetyczności uczestnictwa w tzw. kulturze wysokiej, a także nabywania nowych i wartościowych umiejętności. Zespół może pochwalić się laurami konkursów chóralnych, licznymi koncertami oraz występami z gwiazdą muzyki rozrywkowej Dawidem Podsiadło przed blisko 5-tysięczną publicznością. Wrocławski Chór Seniora jest największym tego typu zespołem w kraju, liczącym blisko 70 aktywnych członków. ​
.
We wrześniu 2023 roku Stowarzyszenie Operetka Wrocławska zostało uhonorowane Złotym Liściem Retro 2023 – wyróżnieniem przyznawanym przez Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro oraz Rodzinę Mieczysława Fogga za widowisko muzyczne „Lata 20., lata 30. na wynos!”. ​
.
W grudniu 2023 roku stowarzyszenie stworzyło pierwszy na świecie edukacyjny portal internetowy dla dzieci poświęcony sztuce operetkowej. Strona powstała w oparciu o światowe standardy WCAG 2.1, dzięki czemu jest dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami. Najmłodsi odbiorcy dowiedzą się z niej wielu ciekawostek związanych z kompozytorami muzyki operetkowej, czym jest teatr muzyczny i głos ludzki. Mogą przeczytać ciekawe bajki, pobrać kolorowanki, a nawet zagrać w gry online. Kluczowym elementem portalu jest dedykowany spektakl „Operetka dla Dzieci” w dwóch wersjach – standardowej oraz dostosowanej z napisami i audiodeskrypcją.
.
Stowarzyszenie Operetka Wrocławska jest jedyną tego typu organizacją pozarządową w Polsce realizującą rekordową liczbę zadań publicznych. Dotychczas (stan na kwiecień 2024) odbyło się blisko 400 wydarzeń w 133 miejscowościach i w ramach 145 zadań publicznych.
.
(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.